Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas Hareketi Gazze Sorumlusu Sinvar’dan İran açıklaması! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas Hareketi’nin Gazze Sorumlusu Yahya el-Sinvar, İran’ın, en büyük destekçileri olduğunu söyledi.

AFP’nin aktardığı bilgilere göre, Gazze’deki ofisinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Sinvar, Filistin’in kurtuluşu için askeri güçlerini geliştirdiklerini kaydetti. Sinvar, “Hamas’ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugaylarına, mal, eğitim ve silah desteğini en çok İran yaptı” dedi.

İran’ın Hamas ve Kassam Tugayları’na stratejik anlamda askeri destek sağladığını belirten Sinvar, özellikle Hamas heyetinin son İran ziyaretinden sonra, İran ile ilişkilerinde eski normalleşmenin geri geldiğini açıkladı.

Sinvar, her gün binlerce insanın gece gündüz roket yapımına ve askeri eğitimlere devam ettiğini söyledi. Hamas’ın Gazze Şeridi’nde yeni bir savaşı önlemek için çalıştığına dikkat çekerek, “Savaş istemiyoruz, halkımız nefes almak istiyor. Bu nedenle, her gün sadece Gazze’yi korumak için değil, aynı zamanda özgürleşme hedefiyle gücümüzü toplamaya çalışıyoruz” dedi.

Sinvar, 23 yıl boyunca İsrail hapishanelerinde tutulduktan sonra 2011 yılında özgürlüklerine kavuşan ancak tekrar tutuklanan 54 esirin serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

Suriye ile ilişkilerinde yeni bir gelişme olmadığını ifade eden Sinvar, “Herkesle ilişkilerimizi düzeltme yönünde bir engelimiz bulunmuyor. Suriye krizinin çözümüne ilişkin belirtiler var, bu da ilişkileri yeniden tamir etme ufuklarını açacaktır” görüşünü dile getirdi.

Türkiye ve Katar tarafından Gazze Şeridi’nde gerçekleştirilen projelerden övgüyle söz eden Sinvar, “Türkiye ve Katar ile ilişkilerimiz çok iyi. Her iki ülke, Gazze’nin düşmesini engelleyecek, emniyetin sağlanmasına katkı sunan projeler hayata geçirdiler” ifadelerini kullandı. Mısır yönetimiyle normalleşme yönünde ciddi bir mesafe aldıklarını da aktardı.

Hamas, 2011 yılında patlak veren Suriye krizinin ardından, Şam’daki bürosunu Katar’a taşımış ve bu da İran ile Hamas ilişkilerinde durgunluğa sebep olmuştu.

Hamas heyeti, Ruhani tarafından düzenlenen yemin törenine katılmıştı

Hamas siyasî büro temsilcisi İzzet el-Rişk liderliğindeki heyet, içerisinde bulunduğumuz ağustos ayının başında resmi bir davetle, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından düzenlenen yemin törenine katılmıştı.