Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas heyeti Kahire’de istişarelerini sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas Heyeti ile Mısır istihbaratı arasında Kahire’deki görüşmeler iyimser bir havada birkaç saat sürdü ancak toplantıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Toplantı ile ilgili Şarku’l Avsat’a konuşan güvenilir kaynaklar, İsrail ile Hamas arasında ateşkes yapılabilmesi için öneriler hakkında daha fazla müzakereye ihtiyaç olduğunu söylediler. Öneriler arasında Refah sınır kapısının hem insanların hem de malların geçişine daimi olarak açılması da var. Ardından birçoğuna Mısırlı şirketlerin katkıda bulunacağı uluslararası insani yardım projelerinin başlatılması geliyor.

Kaynaklar, Mısır’ın uzun vadeli bir ateşkes anlaşmasını güvence altına almak için “misyon” olarak adlandırdığı uluslararası temaslarda bulunduğuna işaret etti. Toplantıda İsrail ile Hamas arasında esir takası ile Mısır ile Hamas arasında özellikle Sina’da DEAŞ ile mücadele konusunda güvenlik işbirliği konularının konuşulduğu ifade edildi.

Toplantıdan sızan haberlere göre, Mısır ile Hamas arasında da birtakım anlaşmalar yapıldı. Bunlar arasında Gazze’ye yönelik ambargonun kaldırılması, Filistin hükümetinin Gazze’yi yönetmesi, Refah sınır kapısının denetlenmesi ve BM öncülüğünde yapılacak insani yardım projeleri var. Mısır, Hamas ile İsrail arasını öncelikle yatıştırıp ardından uzun soluklu bir ateşkes sağlanması için çalışıyor.

Yine Hamas ve Fetih arasında maaşların ödenmesi ve Gazze’nin yönetimi konusunda da anlaşma sağlandı. Malların taşınması için Gazze’de bir liman yapımı, esir takası da anlaşmalar arasında.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı başka bir kaynak ise, Mısır’ın bu önerilerini onayladığını İsrail’inde Hamas’ın silahsızlandırılması ve tünellerin durdurulması şartından vazgeçtiğini söyledi.