Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas heyeti, Kahire’yi ziyaret edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Hamas hareketi yetkilileri, örgütü temsilen bir heyetin bu ayın ortalarında Mısırlı yetkililerle askıdaki mevzuları ele almak üzere Kahire’ye gideceğini duyurdu. Hamas’ın siyasi büro üyesi Mahir Abid yaptığı açıklamada, görüşmede başta “uzlaşı ve ateşkes” olmak üzere Filistin ile ilgili çeşitli konuların masaya yatırılacağını söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından engellenen ateşkes müzakereleri çabalarının ardından Mısırlı yetkililerle yapılan periyodik toplantılar için bugün Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC) yetkililerinden oluşan heyetlerin oluşturulması bekleniyor.

Öte yandan Hamas, Mısır ziyareti öncesinde “Gazze Şeridi’ndeki genel durumu yeniden gözden geçirmek için Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nün yeniden düzenlenmesi, molotof kokteylli uçurtmaların İsrail’e doğru tekrar havalandırılması planı çerçevesinde” İsrail’e karşı geniş kapsamlı bir halk isyanı/intifada seçeneğini kart olarak kullanıyor. Hamas, bu yolla müzakereleri empoze etmeye çalışıyor.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgilere göre Hamas liderliği, İsrail’in baskı altında kalması durumunda arabulucuların yeniden harekete geçeceğine inanıyor. Bu çerçevede Mahir Abid, “Halk, geri dönüş yürüyüşlerini tırmandırdı ve işgalciler üzerinde yeni bir baskı ve endişe oluşturdu. Bir ateşkes olmalı ve bunun için bedel ödemelisiniz” ifadelerini kullandı.

Filistin İslami Cihad Hareketi’ne bağlı yerel “İstiklal” gazetesine konuşan Abid, “Barışçıl yürüyüşlerin akıbeti, özellikle de ateşkes müzakerelerinin dondurulmasının ardından Filistinli kitlelerin hareketlerine bağlı” dedi. Mahir Abid, “Ateşkes hususunda sarf edilen çabalar, tamamen durmadı. Ama zayıflama durumuna tanık oluyor. Tarafların uzlaşı sağlamak üzere öncelikleri değişti” ifadelerini kullandı.

Hamas yetkilisi, “Halkımız, geri dönüş yürüyüşlerini tırmandırarak işgalcilere acı vermek, durumun ciddiyetini hissettirmek ve istedikleri hedeflere ulaşmak istiyor” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz ay Filistinli gruplar ve İsrail arasında Mısır arabuluculuğuyla ateşkes müzakereleri başlamıştı. Mahmus Abbas’ın Gazze Şeridi’ni Batı Şeria’dan ayırmayı amaçlayan Yüzyılın Anlaşması lehine olduğu gerekçesiyle Gazze’de bir ateşkes anlaşmasına izin vermeyeceği ifadelerinin ardından müzakereler durmuştu. Abbas, Fetih hareketinin müzakerelere katılmasını reddetmişti.

Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Ahmed Mecdelani, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Filistin liderliği, ayrılığı finanse etmeyeceğini duyurdu. Mahmud Abbas, Hamas’ın İsrail ile ateşkes yoluna girmesi halinde ‘Gazze’ye fon sağlamayı tamamen durduracağına’ yönelik açık bir mesaj verdi” dedi.

Filistin yönetimi, Gazze Şeridi için aylık 96 milyon dolar harcama yapıyor. Hamas, Gazze’deki yürüyüşleri tırmandırma tehdidinde bulunurken, ateşkes müzakerelerinin başlamasının ardından Abbas, Hamas’ın İsrail ile bir anlaşma imzalaması halinde ödemelerin tamamen durdurulacağını açıkladı. İsrail Ordusu Güney Bölgesi Komutanı Herzi Halevi ise “Hamas, gücümüzü görüyor. Bizi kışkırtmaya çalışırsa buna karşılık vermeye hazırız” dedi.

Halevi, Hamas ile Gazze Şeridi’ne dair bir ateşkes anlaşması imzalamaya hazır olduklarını, Gazze işgalinin ve Hamas’ın devrilmesinin İsrail’in güvenlik durumunu iyileştirmeyeceğini söyledi. Herzi Halevi ayrıca, İsrail’in Hamas’a ek güç vermeden Gazze Şeridi’ndeki durumu iyileştirmek istediğini belirtti. Halevi’ye göre İsrail, bir liman inşası da dahil olmak üzere Hamas’ın güçlenmesine izin vermeden Gazze halkının durumunu iyileştirecek projelere destek veriyor.

Gazze Şeridi’ndeki gerginliğin, uzun bir süre devam edeceğini vurgulayan Komutan Herzi Halevi, “Kendimizi kandırmamalıyız. Orası, terörizm ve askeri birikim dolu bir alan. Hamas, zaman zaman bizi deneyerek çatışmaya sürüklemeye çalışacak” dedi.