Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas, hükümetin Gazze’deki görevlerini üstlenmeyi kabul ettiğini belirtti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Abbas’ın ofisinden ytapılan resmi açıklamada, “Hamas’ın İdari Komite’nin feshini ilan etmesi ve Filistin Uzlaşı Hükümeti’nin Gazze Şeridi’ndeki yetkilerini kullanması, Başkanlık ve yasama seçimlerinde bulunmalarına izin vermesi konularının konuşulduğu görüşmenin uzlaşma havasında geçtiği belirtildi.

Abbas da Mısır’ın çabalarıyla varılan uzlaşma atmosferinden olan memnuniyetini dile getirdi.

Telefon görüşmesinde Mahmud Abbas, Heniyye’ye Kahire’de varılan anlaşmaların mümkün olan en kısa sürede uygulamaya geçmesi gerektiğini söyledi.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum ise yaptığı basın açıklamasında ‘Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a Filistin Uzlaşı Hükümeti’ne Gazze’deki sorumluluklarını üstlenmesi için hemen izin vermesi çağrısında’ bulundu. Ayrıca Hamas, Mısır’ın çabalarına karşılık vererek, İdari Komite’nin feshi yönünde sorumlu bir karar aldı. Bundan sonra Filistin Devlet Başkanı Abbas ve Fetih Hareketi’nden, oyalanmadan veya ertelemeden Gazze’deki tüm görevlerini ve sorumluklarını üstlenmesi için Rami el Hamdallah hükümetine izin vermesi bekleniyor’ ifadelerini kullandı.

Kamuoyunda “Ebu Mazen” olarak da anılan Abbas, bölgedeki halkımıza karşı cezalandırma önlemlerini almak için acil bir adım atmalı. Berhum, Hamas’ın Mısır çabalarına cevap vermesinin ardından talebin geldiğini idari komiteyi dağıtmakla sorumlu bir karar aldığını söyledi.

Pazar günü Hamas, Mısır’dan İdari Komite olarak bilinen Gazze Şeridi’ndeki hükümeti fesh edeceğini ilan etti. Ayrıca, genel seçimlerin yapılması kararı alındığını doğruladı. Hamas, “Mısır’ın övgüye değer yoğun çabaları karşısında bunu yapmaya karar verdiklerini” açıkladı.
Hamas’tan yapılan açıklamada “Filistin gruplarını kapsayan bir diyalog çerçevesinde Kahire Anlaşması 2011’in uygulanması ve Filistin Uzlaşı Hükümeti’nin oluşturulması hakkında Mısır’la Fetih hareketi arasında diyalog çağrısında bulunmaya hazırız” dedi. Fetih Hareketi Merkez Konsey üyesi Azzam el-Ahmed, “anlaşmanın 2011 sözleşmesini harekete geçirmek olduğunu ve yeni bir madde bulunmadığını” söyledi.

Hamas, Fetih ve Filistin tarflarının, Mısır himayesinde anlaştığı Kahire sözleşmesi, Başkanlık ve parlamento seçimleri düzenleyen ulusal bir birlik hükümetinin kurulmasını, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Ulusal Konseyi, Seçimleri Güvenlik servislerinin yeniden yapılanmasına karar verildiğini, Gazze Şeridi’nin ne zaman Uzlaşı Hükümetine devredebileceğinin henüz belli olmadığını, bunun için çok sayıda anlaşma ve prosedüre ihtiyaç olduğunu belirtti.

Dün Abbas’ın Dış Politika Danışmanı Nebil Şaat, Başbakan Rami el-Hamdallah’ın, Gazze Şeridi’ni ziyaret etmeyi ve Hamas yetkilileri ile kısa sürede görüşmeyi planladığını ancak bunun için belli bir tarih belirtmediğini, bildirdi.

Filistin Hükümet sözcüsü Yusuf el-Mahmud, Reuters’e, hükümetin yetkileri devralması için ne zaman Gazze Şeridi’ne gideceği konusunda bir karar alınmadığını ve belirli bir tarih olmadığını, açıkladı

Gelecek hafta, Fetih ve Hamas arasındaki görüşmeler Mısır’da başlayacak.

Gözlemciler, Hamas’ın oluşturduğu İdari Komite’nin bir gölge hükümeti olarak görev yaptığına Fetih ve Hamas arasındaki uzlaşma anlaşmasının uygulanmasına engel teşkil ettiğine inanıyorlar ve bunun tek olmadığını düşünüyorlar.

Siyasi analist Hani el-Mısri, Hamas’ın Gazze’yi Fetih Hareketine bağlı kuvvetlerle mücadele ederek kontrol etmesinden bu yana, on yıl önceki bu ayrılığı uzlaştırmaya yönelik tekrarlanan girişimlerden ders almaya çağırdı. Facebook sayfasında yaptığı bir yorumda, geçmişteki kurallar ve icraatlar tekrar ederse mutabakat çabaları yeniden başarısızlığa uğrar” dedi.

Uzlaşma konusunda, Gazze Şeridi’ne giden geçitlerin kontrolü ve güvenliği dayatmak gibi pekçok konuda sıkıntı olduğunu, belirtti.

Fetih Hareketi Merkez Komite Üyesi Cemal Muhsin, Uzlaşma Anlaşması konusundaki iki ana engel; Hamas çalışanlarının meselesi ve güvenlik uygulaması olduğunu ve bunun üstesinden gelebileceklerini vurguladı.

“Güvenlik dosyası” meselesi, iki hareketin, aynı fikirde olamayacakları en karmaşık dosyalardan biridir. Hamas’ın önceki hükümetinde görevlendirdiği çalışanların sayısı sözleşmenin bir başka engelidir” dedi.

Muhsin, iki sorunun anlaşmanın ana engelleri olduğunu söyledi. Ancak yine de ‘bu, ulusal birlik anlayışıyla ve halkımızın yüksek çabalarıyla aşılabilicektir’ dedi. Ve sözlerine “Öncelikle, uygulamaya konan engellerin üstesinden gelmek ve ulusal uzlaşmanın tamamlanması için iyi niyet göstermeliyiz. Ulusal çıkarlar, Filistin davasının tarihindeki bölünmeyi sona erdirme sorumluluğu parti yönetimlerinin üzerinde olmalıdır. “diyerek devam etti.

Muhsin, Mısır’ın Filistin bölümünü sona erdirme çabalarını ve Hamas’ın Fetih’in taleplerine verdiği cevabı memnuniyetle karşıladı. Hamas’ı, Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin görevlerini yerine getirmek için Gazze Şeridi’ndeki bakanlıkları, geçişleri ve oluşumları yönetmeye çağırdı. Muhsin, Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Mahmud Alul’un liderliğindeki Fetih Merkez Komitesi’nin Hamas’la olan uzlaşmayı görüşme toplantısından önce açıklamalarda bulundu.

Hamas heyeti dün Mısır istihbarat yetkilileri ile anlaşmanın uygulanma yollarını görüşmek üzere bir toplantı yaptı.
Siyasi büro başkanı İsmail Heniyye başkanlığındaki bir grup Hamas lideri Mısır’da kaldı. Hamas Siyasi Bürosu Genel Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk ise Kahire’den ayrılıp Siyasi Büro üyesi Salih Aruri ve Hassam Bedran la Moskova’ya yöneldi. Heyetin bazı üyeleri de Türkiye’ye ve Lübnan’a döndüler.

Ayrıca Kahire’de, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt , Filistin meselesindeki bölünmeyi sona erdirmek açısından tanık olduğu bu olumlu gelişmeleri memnuniyetle karşıladı. Özellikle Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki İdari Komite’yi fesh etme kararının, Filistin çıkarlarını korumak ve Filistin davasına en çok zarar veren sayfayı kapatmak için doğru bir adım olduğunu vurguladı.

Ebu Gayt, Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkının çektiği acılar göz önüne alındığında verilen bu kararın çok önemli olduğunu ifade etti.

Öteyandan Türkiye, Hamas’ın İdari Komiteyi feshetme konusundaki duyurusunu, Filistinlilerin uzlaşma sağlanmasına yönelik önemli bir adım olarak memnuniyetle karşıladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, Hamas’ın bu konuda verdiği kararın bölgedeki istikrara olumlu katkıda bulunacağını belirtti.