Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas ile Fetih arasındaki uzlaşı girişimi tıkandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fetih ve Hamas arasındaki uzlaşma anlaşmasının uygulanmasının bir parçası olarak, Gazze Şeridi’ndeki ‘Çevre’ ve ‘Arazi’ yetkilerinin Filistin Uzlaşı Hükümeti’ne teslim sürecinde tıkanma yaşandı.

Fetih ve Hamas yetkilileri, yaşanan bu sorunların uzlaşmanın başarısı için diyalog ile çözüleceğini söyledi.

Devlet Arazi Dairesi Başkanı Saib Nazif, dün akşam Gazze’den ayrılmadan önce gazetecilere bir açıklamada bulunarak Gazze Şeridi’nde görevi devralamadığını söyledi.

Nazif, “Hamas tarafından atanarak Gazze Arazi İdaresinin başında olan Kamil Ebu Madi bize yetkilerini teslim etme sürecinde, görevde kalmak için çok ısrar etti. Bu, anlaşmaya aykırı” diye konuştu.

“Yetkileri devralamadık”

Çevre Bakanı Adalet Atira da Gazze’den ayrılmadan önce, “Liderler arasında çok sayıda teşebbüs ve temasa rağmen, Hamas yetkilisi olan Kenan Abid’in başında olduğu Çevre Kalitesi İdaresi’nin yetkilerini devralamadık” ifadelerini kullandı.

Gazze Hükümeti Basın Ofisi Müdürü Selame Maruf, “Kahire’de nelerin kabul edildiğini farklı anlama sonucu doğal bir anlaşmazlık oldu. Mesele, geçtiğimiz hafta bakanlık alma sürecini takip etmek üzere kurulan ortak yasal idari komite çerçevesinde ele alınıyor” açıklamasında bulundu.

Fetih Sözcüsü Usame el-Kavasimi, “Çevre kalitesi ve arazi yetkilerinin teslim sorunu, bir otoriteye dayanan sağlam bir diyalog yoluyla çözülmeli ve uzlaşma sağlanmalıdır” dedi.

Mısır himayesinde gerçekleştirilen, El Fetih ve Hamas arasında uzlaşma sağlanan Kahire anlaşması uyarınca, Gazze Şeridi’ndeki tüm bakanlıklar ve devlet kurumları, Rami Hamdallah’ın başkanlık ettiği Uzlaşı hükümetine devredilecekti.

Anlaşma Kahire’de imzalandı

Fetih ve Hamas arasında 10 yıldır devam eden bölünmeyi sona erdirmeyi amaçlayan mutabakat anlaşması, 12 Ekim’de Kahire’de imzalandı.

İki taraf, şu anda Hamas’ın kontrolü altındaki Gazze Şeridi yönetiminin, 1 Aralık’a kadar Filistin Uzlaşı Hükümeti’ne teslim edilmesi konusunda anlaştılar.