Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas ve İslami Cihad Hareketi’nden Filistin Ulusal Konseyi’ne özür | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas ve İslami Cihad Hareketi, bugün ve yarın Ramallah kentindeki “Filistin Devletinin Ebedi Başkenti Kudüs” temasıyla gerçekleşecek olan Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Filistin Merkez Konseyi toplantısına katılmadıkları için özür beyanları yayınladılar.

114 üyeden 90 kişi ve bunu yanı sıra ve 160 gözlemcinin katılımı beklenen toplantı, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ABD’nin Kudüs hakkındaki kararına ilişkin konuşması ile başlayacak.

İki hareket, yayınladıkları bir bildiri ile Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim ez-Zanun’un davetine, birçok nedenden dolayı katılamayacaklarını bildirdi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) de herhangi bir neden belirtmeksizin katılım için özür diledi.

Hamas’ın Ulusal İlişkiler Ofisi Başkanı Husam Bedran, Selim ez-Zanun’un Konsey toplantısına katılma davetini büyük bir coşku ve teşekkür ile karşıladığını ve bunu ciddi bir şekilde incelediğini ve Filistin saflarını birleştiren her çabayı destekleme amacıyla hareket ettiğini açıkladı.

Filistinli balıkçı öldürüldü

Filistinli balıkçılara ait teknelerden biri dün akşam Mısır-Filistin deniz sınırının yakınında Mısır ordusunun açtığı ateşe maruz kaldı. Refah kenti açıklarında avlanan balıkçı Abdullah Ramazan Zeydan hayatını kaybetti.”

Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra, Gazze’nin batısındaki el-Şati mülteci kampında yaşayan 33 yaşındaki balıkçı Abdullah Ramazan Zeydan’ın kurtarılması için müdahale yapıldığını ancak ağır yaralanma sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

Mısır donanması ve sınır muhafızları uyarıdan sonra sınırda yaklaşanlara ateş etme ve diğer tarafa milletinden bağımsız olarak cevap verme hakkına sahip.