Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas, İsrail’e atılan 2 roket hakkında inceleme başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas, dün Gazze Şeridi’nden İsrail’e atılan füzelerin arkasında kimin olduğunu tespit etmek için soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Hamas’ın siyasi büro üyesi Basım Naim, AFP’ye yaptığı açıklamada, Gazze’den fırlatılan ve İsrail’in güneyindeki Beerşeba ve Tel Aviv kıyıları yakınına düşen iki füzenin arkasında kimin olduğuna dair Gazze Şeridi güvenlik hizmetlerinin soruşturma başlattığını bildirdi.

Naim, “Ulusal uzlaşıyı ihlal edenler ya da Filistin halkını ulusal olmayan planlara hizmet eden mücadeleye sürüklemeye çalışanlar hakkında sıkı önlemler alınacak” dedi.

Hamas’ın ve grupların Filistin topraklarındaki gerilimi önlemek için çalıştığını açıklayan Naim, Hamas’ın ve Filistinli direniş gruplarını kapsayan ortak operasyon odasının, işgal ordusunun ihlallerine karşılık vermeye hazır olduklarını açıkladıklarını belirtti.

Filistinli direniş grupları ortak operasyon odası, roketlerin ateşlenmesi olayının pusulayı saptırma ve Mısır’ın ateşkes ve uzlaşı konularındaki çabalarını baltalama girişimleri olarak değerlendirdi.

Mısır İstihbarat Müdürü General Abbas Kamil Çarşamba günü Gazze ve Ramallah’a planlandığı ziyareti iptal etti.

Sözcü Naim, “Ziyaret iptal edilmedi. Ancak bir süre için Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi’nin Rusya ziyareti ile bağlantılı lojistik nedenlerden dolayı ertelendi” dedi.

Mısır’ın çabalarını tamamlayacağını vurgulayan Naim, durumların halen karışık olduğunu belirterek, ateşkes ve uzlaşının ertelenmesinden Filistin Yönetimi ve Başkanı Mahmud Abbas’ın sorumlu olduğunu ifade etti.

Roketlere karşılık olarak İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nde Hamas mevzilerine hava saldırısı düzenlemiş, 1 Filistinli hayatını kaybederken, 3 Filistinli de yaralanmıştı.