Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas, İsrail’e yanıt vermek için uygun zamanı bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Kifah Zebun

İsrail güçlerinin Kassam Tugayları’nın 3 askerini öldürmesinin ardından tansiyon yükseldi. İsrail’den ve Hamas’tan karşılıklı tehditler geldi.

Hamas Hareketi, Gazze Şeridi’ndeki saflarına genel seferberlik çağrısında bulundu. Dün Kassam Tugayları’nın hedef alığı bombardımanda 3 askerinin ölmesininardından yanıt verme vaadinde bulundu. Söz konusu bombardıman, geçen hafta bir İsrail askerinin öldürülmesine tepki olarak gerçekleştirilmişti.

Hamas liderlerinden Halil el- Hayye, öldürülen 3 Kassam askerinin cenazesinde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Direniş güçleri, halkımızın özgürlüğünü sağlamak ve ablukayı kırmak için işgal suçlarına zamanında ve doğru bir şeklide yanıt verecek. İşgal suçlarına ve halkımızın kasıtlı olarak öldürülmesine tepki verme hakkımız var. Aynı şekilde yanıt verme gücüne sahibiz.”

Mısır ve BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov’un kalıcı ateşkes sağlama çalışmaları devam ediyor.

Hamas öncekilerden farklı olarak bu kez ateşkes anlaşmasına döneceğini duyurmadı. Yürütülen çok yönlü ve karmaşık temaslar da bunun açık bir göstergesiydi.

Kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre Hareket, İsrail’in sürekli olarak ateşkesi kasıtlı olarak ihlal etmesi ve Hamas üyelerini öldürmesine duyduğu öfkes nedeniyle arabuluculuğa cevap vermeyi reddetti.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırısında 3 askerinin ölmesinin ardından savaşçılarına tetikte olmaları talimatı verdi.

Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada savaşa hazırlık seviyesinin maksimuma çıkarıldığı ve bütün askerlerin alarm durumuna geçirildiği belirtildi.

İsrail’i hedef alan açıklamada “Düşman bilsin ki her gün işlediği suçların bedelini ağır ödeyecektir” ifadeleri kullanıldı.

İsrail ordusu tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada bir askerin silahlı saldırı sonucunda yaralanarak hastaneye kaldırıldığı duyurulmuştu. İlan edilen son ateşkesten önce de Filistin tarafından açılan ateş sonucunda bir İsrail askeri ölmüştü.

İsrail ordusunun son zamanlarda Gazze’ye yönelik düzenlediği hava saldırılarında ise onlarca Kassam Tugayı askeri öldü.

İsrail’in tehditleri sürüyor

İsrail’in Gazze’ye saldırı Başbakan Binyamin Netanyahu’nun talimatıyla gerçekleşti. Netanyahu, İsrail’in Hamas’la ‘irade testi’ yaparak savaştığını ve vatandaşlarını korumak için gerekli olanı yapacağını söyledi.

Netanyahu, geçen çarşamba günü geç saatlerde İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot, Miili İstihbarat Şefi Nadav Argaman ve ulusal güvenlik yetkilileri ile Gazze Şeridi’ndeki güvenlik durumu hakkında bir toplantı düzenledi.

Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, İsrail’in Gazze Şeridi’nde büyük çaplı bir askeri operasyonun eşiğinde olduğunu duyurdu. Erdan, İsrailli ‘Kan’ radyosuna yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Gazze ile mevcut gerçekliğin değişmesine katkıda bulunacak ideal bir çözüm yok. Bu yüzden Hamas ile büyük çaplı bir savaşa yaklaşıyoruz. Eğer Hamas bunu politik araçlar yüzünden durdurulmuş olan son saldırı dalgası ile anlamazsa, 2014’teki çatışmada ödedikleri bedeli, belki de daha fazlasını ödeteceğimiz bir askeri operasyona dönmek zorunda kalacağız.”

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz de Erdan’ın açıklamalarına destek verdi, şiddetli saldırılar konusunda uyarılarda bulundu. Steinitz, “Ateşkes, son zamanlarda istikrarsız bir halde. Ama tahminimce şu iki çözümden birine ulaşana kadar daha çok şiddetli saldırı gerçekleşecek; ya ateşkes ve insani bir ekonomik çözüm sağlanacak ya da geniş çaplı askeri bir operasyon gerçekleşecek” dedi.

Steinitz, Kassam Tugayları’nın tehdidine cevaben de şunları söyledi:

“Bizler savaş istemiyoruz. Ancak elbette ki vazgeçmeyeceğiz. Tehditleri, özellikle de beni hiç etkilemiyor. Maruz kaldıkları saldırılardan daha büyük saldırılarla karşılaşacaklarını anladıklarını düşünüyorum. Sürekli tehdit ediyorlar. Fakat kendilerini tehdit altında hissediyorlar ve korkuyorlar. Başka çaremiz kalmazsa geniş çaplı bir askeri operasyon başlatacağız. Hamas’ı hedef alan sert saldırılar gerçekleştireceğiz. Ancak bu seçeneğe ihtiyaç duymamamızı umuyorum.”

İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz da Hamas’ı, “İstersek Gazze’yi yok edebiliriz” diyerek tehdit etti.

Birleşmiş Milletler devrede

İsrail ile Hamas arasında gerginlik sürerken Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov da Gazze’yi ziyaret etti. Mladenov, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile bir araya geldi. Kaynaklar, görüşmede genel olarak İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği son saldırının ele alındığını aktardı. Heniyye söz konusu görüşmenin ardından Mısır İstihbarat Müdürü Abbas Kamil ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kamil, Heniyye’den yeni bir savaş başlatmaktan kaçınılmasını talep etti. Kaynaklar, yeni bir sakinliğe doğru ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Yapılan yorumlar Mısır’ın geçen pazar günü Gazze Şeridi’nde yeni bir savaşın başlamasını engellemede başarılı olduğu yönünde.

Sürecin ardından Filistinli gruplar, 2014 yılında Mısır gözetiminde Kahire’de imzalanan ateşkes anlaşmasına olan bağlılıklarını duyurdu. Ayrıca halkın işgale karşı direniş göstererek kendilerini savunma hakkına sahip olduğunu da vurguladılar.

Söz konusu gruplar, İslami Cihad Hareketi üyesi Halid El-Batş tarafından okunan bir açıklamayla 2014 yılında imzalanan ateşkesin ihlalinden İsrail işgalini sorumlu tuttu.

Ancak Hamas bu açıklamada yer almadı.