Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas, Katar yardımının doğrudan Gazze’ye gönderilmesini istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Kifah Zebun/Şarku’l Avsat

Hamas, İsrail’in Katar yardım fonunun Gazze’ye girişine izin vermediği takdirde askeri operasyonlarını tırmandırmakla tehdit etti.

Filistinli yetkililer bu tehdidin daha fazla kan akmasına neden olabileceği görüşünde.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Knesset’te yaptığı konuşmada, “Hamas’ın İsrail’i tehdit ettiğini duyduk. İsrail herhangi bir aşamada Hamas’tan gelen hiçbir uyarıyı kabul etmeyecektir. İsrail yalnızca kendi çıkarları doğrultusunda güvenliğini koruyacaktır” dedi.
“İsrail Kanal-2” televizyonu, Hamas’ın Mısır aracılığıyla İsrail’i sert şekilde uyardığını söyledi. Buna göre İsrail, Katar’ın her ay gönderdiği 15 milyon dolarlık fonun Gazze’ye geçişine izin vermezse sınırda ciddi tırmanışı arttıracak.

Gazze’dei Hamas liderlerinden Yahya el- Sinvar, “memurların maaşlarını ödeyeceğimiz 15 milyon değerinde Katar fonu Perşembe gününe kadar gelmezse askeri gerilimi tırmandıracağız” dedi.

İsrail yeni talep konusunu değerlendiriyor, bu konuda henüz bir karar almadı.

Hamas’ın bu tehdidi bölgede yeni bir tırmanışa işaret ediyor.

İslami Cihad, Cuma ve Cumartesi günleri İsrail tarafına roket atmıştı. Mısır devreye girip ateşkesi sağlamadan önce İsrail de karşılık olarak Gazze’de bazı mevkileri bombalamıştı.

İsrail, Hamas’ın razı olmadığı bu saldırı da İran ve Suriye’nin yönlendirmesine dikkat çekmiş, cevabını coğrafi sınırlara bağlı kalmadan vermekle tehdit etmişti.
İsrail parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı Elit Nahmias Verbin, Sinvar’ın mesajıyla ilgili olarak “son aylarda Gazze’nin “güvencelerini” konuşuyoruz. Hamas şimdi de İsrail hükümetinden fidye istiyor.”

Verbin açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Hamas güç denklemini biliyor, İsrail bu talebi reddetmeli ve fon akışını Filistin Devleti üzerinden sürdürecek somut çözümler bulmalı.”

Filistin yönetimi ise Katar’ın Gazze’ye doğrudan yardım etmesi talebini reddediyor. Hamas’ın finanse edilmesinin bölünme planlarını cesaretlendireceğini düşünüyor. Sinvar’ın fonları doğrudan alma önerisi Filistin hükümetini atlamak demektir. Tel Aviv, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Gazze’ye yönelik ek bir yaptırım kararı almamaya ikna etmeye çalışıyor. İsrail İstihbarat Teşkilatı Şabak, Abbas’la görüşerek durumu daha da kötüleştirecek bir karar almaması için Abbas’ı ikna etmeye çalıştı.

İsrail birkaç gün önce malların geçmesi için Kerem Ebu Salim kapısını açtı. Balık avlama mesafesini genişletti. BM’nin insani koşulları iyileştirmeyi amaçlayan bir anlaşma kapsamında Gazze’ye yakıt girişine izin verdi.

Yakıt, evlere 4 saat verilebilen elektriğin 8 saate çıkmasını sağladı.

Bu yardımların kendilerinden geçmesi gerektiğini söyleyen Filistin Hükümeti BM ve Katar’ın yardımlarına karşı çıktı.

Filistinli yetkililer Sinvar’ın Gazze’ye malların doğrudan girmesi teklifini, Filistinlilerin kanını dolar ve dizel ile takas etmekle suçladı.

FKÖ İcra Kurulu üyesi Ahmed Mecdelani “Hamas, Gazze halkının kanını bir avuç paraya değiştiriyor. Kendi çıkarları dışında hiçbir şeye önem vermiyor” dedi.

Mecdelani daha fazla imtiyaz için Hamas’ın elinde bir silah olan dışarıdan gelen malların Hamas’a doğrudan verilmesinin durdurulmasını istedi.

FKÖ İcra Kurulu üyelerinden Vasıl Ebu Yusuf ise Sinvar’ın bu talebinin Hamas’ın, ateşkes de dahil olmak üzere kısmı çözümlere ulaşmaktan uzak olduğunu belirtti ve bu talebin ulusal projeye zarar verdiğini vurguladı.

Ebu Yusuf, “Hamas liderinin ateşkes konusundaki söyledikleri ulusal mutabakatın dışındadır ve Gazze ve Batı Şeria arasındaki bölünmeyi sağlamak için işgalcilerin bahanelerini desteklemektedir” dedi.