Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas olası bir saldırıya karşı teyakkuza geçti! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’den olası bir saldırı ihtimalini göz önüne alarak sürpriz bir askeri ve güvenlik hamlesi başlattı. Tugaylar, saflarını teyakkuza geçirdi. Zira İsrail ordusu, Gazze sınırında ve şeridin yakınlarındaki Yahudi yerleşim birimlerinde büyük çaplı askeri tatbikatlar düzenlemeye başladı.

Filistinli kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a ulaşan bilgilere göre, İsrail’in son dönemde gerçekleştirdiği tatbikatların artmasıyla, Hamas güvenlik ve askeri birliklerine teyakkuz emri verdi. Bu bağlamda İsrail’in herhangi bir saldırısına karşı acil durum planları ve çeşitli senaryolara dair savunma içerikli planlar hazırlandı.

Kaynaklara göre, planlar hükümete bağlı askeri ve güvenlik servislerinin yanı sıra Hamas ve Kassam Tugayları’nın güvenlik ve askeri şubeleriyle paylaşıldı.

Kaynaklar ayrıca, Hamas Hareketi ve hem askeri- güvenlik hem de siyasi düzeydeki çeşitli sektörlerin liderleri arasında bu plan ve senaryoları yürütmek için bazı toplantıların düzenlendiğini duyurdu. Bu bağlamda toplantılarda, işgalcilerle yaşanan herhangi bir çatışma sırasında halka nasıl davranılacağı konusu üzerinde duruldu.
Öte yandan kaynakların Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamaya göre, Hamas Gazze Şeridi’nin farklı bölgelerine de bariyerler yerleştirdi.

Kaynaklar, hareketin deniz ve kara sınırlarının denetimini sıkılaştırdığını, güvenlik birimlerinin teyakkuzda olduğunu ve ilgili taraflara olay ve durumların fotoğraflarını içeren saha raporları sunulduğunu bildirdi.

Yerel kaynaklar ayrıca, Hamas Hareketi’nin Sina’daki DEAŞ milisleri tarafından harekete veya güvenlik yetkililerine ve askeri yetkililere karşı herhangi bir suikast girişimine karşı endişeli olduğunu ifade etti. Hareketin gelişme ve alarm durumlarıyla ilgili olarak üyelerine çeşitli talimatlar verdiğini kaydetti.

Öte yandan Hamas, Kassam Tugayları’ndan veya hareketten bir lidere yönelik suikast de dahil, İsrail’in çeşitli senaryolarının tekrarlanmasına dair endişeli. Öyle ki işgalciler, 2012 yılında Gazze’de Kassam komutanı Ahmed el-Caberi’ye suikast eylemi düzenlemişti. Suikastın ardından Gazze Şeridi’nde ikinci bir savaş patlak vermişti. Ayrıca geçtiğimiz Mayıs ayında İsrail’in iç güvenlik servisi Şin Bet tarafından yapılan Mazin Fukaha suikastı de tekrarlanması beklenen senaryolar arasında. Fukaha, 2011 yılındaki esir takası anlaşmasıyla özgür kalmıştı.

Aynı şekilde yaşanması beklenen senaryolar arasında hareketin Siyasi Büro Lideri İsmail Heniyye’ye suikast da bulunuyor. Nitekim Hamas, hareketin ABD tarafından “terör” listesine alınmasını Heniyye’yi “tasfiye girişiminin başlangıcı” olarak nitelendirmişti.

Bu bağlamda Gazze’deki Hamas lideri, İsrail savaş uçaklarının üzerinde uçuşlar gerçekleştirdiği Gazze’de bu günlerde yoğun güvenlik önlemleriyle hareket ediyor.

Diğer taraftan bahsedilen uygulamalara rağmen Gazze halkı, yeni bir çatışma korkusuyla karşı karşıya. Bu bağlamda Hamas yetkilileri, saldırı teşebbüsünde bulunmayacaklarını söyledi. Bazı yetkililer ise şu anda herhangi bir çatışmanın beklenmediğini ifade etti.

Bu bağlamda bir Hamas yetkilisi tarafından Şarku’l Avsat’a, İsrail’in şu anda saldırı girişiminde bulunmasının olası olmadığı, zira çatışmanın yeni dönemi erteleyeceği açıklamasında bulundu.

Diğer taraftan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hükümetin haftalık toplantısı sırasında, “Herhangi bir savaşa girmeyeceğiz ve savaş için çabalamayacağız. Ancak kendimizi savunmak için her şeyi yapacağız” şeklinde konuştu. Netanyahu ayrıca, Ortadoğu’daki tüm dünyayı tehdit eden radikal İslam konusunda ordunun verdiği mücadeleye övgüde bulundu.

Aynı şekilde İsrailli askeri analistler, ordunun şu anda Gazze’deki herhangi bir savaşla ilgilenmediğini kaydetti. Belirtilene göre, ordu Hamas’ın “tüneller” hakkındaki stratejik planını yok etmek amacıyla bu yılın sonuna kadar duvar inşasını bitirmeyi hedefliyor. Analistler ayrıca, duvarın Hamas’ın olası saldırıları karşısındaki ilk engel olacağını belirtti.

İsrail medya kaynakları ise, ordunun Netanyahu’ya Gazze Şeridi’nin mevcut durumuna dair ciddi bir güvenlik değerlendirmesinde bulunduğunu açıkladı. Bu bağlamda kaynaklar, ekonomik ve insani durumun çöküşü kapsamında Gazze’de eşi benzeri görülmemiş ciddi bir bozulma yaşandığını aktardı. Kaynaklar, İsrail’in askeri bir çatışmayı önlemek için bölgeye doğrudan gıda ve tıbbi yardım sağlama ihtimali üzerinde durduğunu aktardı.

Aynı şekilde İsrailli kaynaklar, Gazze’deki durumun daha da kötüleşmesinin askeri bir çatışma ihtimalini arttırdığını söyledi. Hamas’ın şuan herhangi bir savaş niyeti olmadığını belirten kaynaklar, Gazze’deki durumun kötüleşmesinin hareketi, gelecekte böyle bir ihtimale itebileceğini kaydetti.