Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas, Ruhani’nin yemin törenine katılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas hareketine yakın Londra’daki kaynaklar, Beyrut’ta Hamas ile İranlı yetkililer arasında yapılan görüşmede, Tahran’dan yemin töreni için bir davet alan Hamas’ın, liderlerden oluşan bir heyeti törene göndereceğini belirtiler.

Şarku’l Avsat’ın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, törene katılmayacak ancak Hamas liderlerinden oluşan bir heyeti törene katılmaları için Tahran’a gönderecek.

İran haber ajansları, Beyrut’ta Hamas ile İranlı yetkililer arasında gerçekleşen görüşmenin detaylarını ve resimlerini paylaştı.

Hamas ile İranlı yetkililer yıllardır Lübnan’da basından uzak bir şekilde görüşmeler gerçekleştiriyor. Ancak iki tarafın bu son görüşmeyi basına servis ederek, özel mesaj vermek istiyorlar.

İsrail Medyası, görüşmeden basına yansıyan, Hamas’ın siyasi büro üyesi Salih el-Aruri, Hamas Dış İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan, Lübnan’daki Hamas temsilcisi Ali Baraka ve daha önce İran Dışişleri Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulunan İran Şura Meclisi Uluslararası İlişkiler Konseyi Başkanı Özel Asistanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın fotoğraflarını özellikle ön plana çıkardı.

İsrail gazetesi Yediot Aharonot, ABD ve İsrail baskılarının ardından Türkiye’den sınır dışı edilen Hamas’ın siyasi büro üyesi Salih el-Aruri üzerinde özellikle durdu.

Birkaç hafta önce İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, el-Aruri’nin, Lübnan Hizbullahı ve İran Devrim Muhafızları ile ilişkilerin güçlendirilmesi için Lübnan’a gittiğini ve İsrail’i vurmak için çalıştığını söyledi.

Liberman, “El-Aruri Lübnan’da İsrail karşıtı operasyonlar yürütüyor. Eğer Lübnan el-Aruri’yi kucaklamaya devam ederse İsrail karşıtı her türlü operasyondan sorumlu olur” dedi. Liberman, Lübnan hükümetine, el-Aruri’yi sınır dışı etme çağrısında bulunmuştu.

El-Aruri Katar’dan ayrılıp ve Lübnan’a yerleşmişti. İsrail el-Aruri’yi Batı Şeria’da Hamas örgütü yapılanmasının arkasındaki isim olmakla ve Filistin’in meşru otoritesine karşı kaos olaylarını kışkırtarak devirmeye çalışmakla suçluyor.

Tahran, İran ile uzlaşmada eski başkan Halid Meşal’den daha meyilli olan İsmail Heniyye’nin hareketin başkanlığına yükselmesiyle birlikte, ilişkilerin düzelmesi için, çok daha fazla çaba sarf etmeye başladı.

İran, ABD Başkanı Donald Trump ve bölgedeki ülkeler tarafından terör örgütü olmakla suçlanan İhvan’dan ayrılan yeni Hamas’tan istifade etmek istiyor.

El-Aruri’nin, Filistin davasına desteğini bildiren İran Haber Ajansı (İRNA)’ya yaptığı açıklamada, “Kudüs ilk kıbledir ve tarihi Filistin topraklarında tam olarak özgürlük sağlanana kadar savaş devam edecektir. Hamas Hareketi diğer gruplarla birlikte Filistin halkının hedeflerinin gerçekleştirilmesi ve Kudüs’ün özgürleşmesi için bu savaşa devam edecektir” dedi.

İRNA’ya göre, daha önce Dışişleri Bakanlığında çeşitli görevlerde bulunmuş bir yetkilinin görüşmeden bölgesel güvenlik ve terörle mücadele için birlik ve direncin güçlendirilmesi için önemli detaylar paylaşıldı. El-Aruri son olarak, Filistin intifadasını desteklemek için Tahran’da yapılan bir konferansta, “İslam ülkeleri bölgedeki İsrail lehine olan gelişmelere izin vermeyeceğini” belirtti.