Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas, seçimlere hazır olduğunu açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin topraklarında düzenlenecek Başkanlık, Yasama Meclisi ve Ulusal Meclis seçimlerine hazır olduğunu ve sonucu ne olursa olsun seçim sonuçlarına uyacağını bildirdi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Hamas Siyasi Ofisi Üyesi Musa Ebu Merzuk, Hamas’ın daha önce yapılan görüşmelerde Mısırlı yetkililere seçim seçeneğini sunduğunu belirterek, 2005, 2011, 2014 ve 2017 yıllarındaki ulusal barış mutabakatlarının uygulanma zemini olmamasına rağmen seçimi kabul ettiğini vurguladı.

Ebu Merzuk, twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Pazartesi günü Filistin Ulusal Meclisi’nde seçim çağrısı yaptığı açıklamaya işaret ederek, “Barış istiyorlarsa gelsinler. 3 ay sonra seçim yapalım. Dünya’nın hiçbir yerinde olmadığı kadar temiz ve saygı içinde bir seçim olacak” ifadelerine yer verdi.

Abbas, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Ekim ayında, Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen ulusal barış müzakereleri görüşmelerinde seçimlerin de masada olduğunu söylemişti.

Abbas, sözlerini şöyle sürdürmüştü;

“Onlara (Hamas) özgür ve temiz bir seçim istediğimizi söyledik. Bana inanın eğer seçimlerde başarılı olursanız 5 dakikada size yönetimi devretmekten imtina etmeyeceğiz. Hamas başlangıçta seçim yapılmasını kabul etti ancak daha sonra hükümetin Gazze’de çalışmaya başlaması ön şartını reddederek seçimlerden kaçındı.”

Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Heniyye ise Abbas’tan önce seçim çağrısı yaptı. Heniyye, Pazartesi günü, Abbas’ın konuşmasından birkaç saat önce Gazze’de yaptığı konuşmada, seçim yapılması yönünde çağrıda bulundu.

Öte yandan İsrail basınının iddiasına göre, Fetih hareketi içerisinde Abbas ve Başbakan Rami el-Hamdullah arasında gizli bir liderlik çekişmesi var. İsrailli bir gazetecinin Fetih içindeki kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, “Abbas’ın görevinin bittiğini ilan ettiği gün Fetih içerisinde karar mercii Hamdullah olacak ve o gün çok uzak değil.”

Söz konusu kaynaklara göre, Fetih içindeki güvenlik birimleri, Hamdallah’a yaklaşırken, hareket içindeki bazı kesimler de Hamdallah’ı yerinden etmek için çabalıyor.