Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Hamas’tan Filistin hükümeti ile uzlaşma girişimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin ‘Hamas’ hareketi, yedi noktada Filistin hükümeti ve Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a uzatma girişiminde bulunacağını bildirdi. Görüşmeler dahilinde binlerce Gazzeli’yi emekli edecek yaptırım da bulunmakta. Filistin hükümetinin bazı uygulamalarını sona erdirmesi karşılığında; Hamas, yönetim için kapatacak.

Hamas siyasi ofisinden Salah el Bardavil AFP’ye verdiği demeçte, “Hamas Hareketi; Sağlam, derin ve açık temeller üzerine Filistin hükümetine uzlaşma elini uzatmakta “dedi. El-Bardavil, Hükümet Yönetim Komitesi’nin sebebiyle, Gazze’nin yaptırımlarının kaldırılmasını istedi.

Filistin hükümeti Rami el-Hamdallah başkanlığında, Gazze Şeridi’nde temmuz itibarı ile 6 binden fazla memurunu erken emekliliğe ayırdı. İsrail’in bir süre önce Gazze Şeridi’ne elektriğin sağladığı faturalarını ödemeyi de durdurmuştu. Bu da İsrail’in sağladığı elektriği azaltmasına neden olmuştu. Ayrıca Gazze şeridi’ndeki görevlilerinin maaşlarını düşürmüştü.

Bu uygulamalar sonucu Mart’ta Hamas, yedi kişiden oluşan ve Gazze’ye ait olan komitesini kurmak zorundaydı.

El-Berdavil, milli diyaloglara ve ulusal bir hükümet oluşturma istişarelerine hemen basvurmalı Filistin Yasama Meclisi’nin hayata geçirilmesinin ve görevlerini yerine getirmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Hamas’ın bu girişimi, “Yasama ve başkanlık seçimleri ve ulusal meclis seçimlerine hazırlık için gerekli önerileri almak için Filistin Kurtuluş Örgütü’nün öncülüğünde acil bir toplantı yapılmasını kapsamaktadır.
Abbas geçtiğimiz salı günü, Ramallah’taki makamında Nasruddin eş-Şair liderliğinde Hamas’tan gelen bir heyet ile bir araya geldi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA, görüşmesinde genel konular üzerinde durulduğunu açıkladı. Ulusal birlik oluşturma ve Filistin halkını topraklarına geri döndürme konuları’nın görüşldüğü bildirildi.

Filistin Yasama Meclisi, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın hakimiyet kurup Fetih Hareketi’ni kovduğu 2007 yılından beri toplanmadı.

Aynı şekilde, 2005 ‘ondan beri bir seçim yapılamaması sebebiyle Abbas o zamandan beridir yönetimde.