Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas ve Fetih arasında gerginlik tırmanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Yasama Meclisi Birinci Başkan Yardımcısı ve Hamas liderlerinden olan Ahmed Bahr, yarın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuşma yapacak olan Mahmud Abbas’ın Filistinlileri değil, kendisini temsil ettiğini söyledi.

Bahr bu ifadeleri, Gazze’deki Yasama Meclisi Merkezi’nde düzenlenen Hamas bloğu milletvekillerinin toplantısı esnasında kullandı.

Abbas tarafından yönetilen Fetih Hareketi ise, Hamas milletvekillerinin Gazze’de düzenlediği toplantının Filistin Yasama Konseyi ile ilgisi olmadığını ve ‘sadece Hamas’ı temsil ettiğini’ belirtti.

Fetih Hareketi Sözcüsü Dr. Atıf Ebu Saif, Ma’an haber ajansına yaptığı açıklamada, “Hamas, Devlet Başkanı Abbas’ın reddettiği şeyleri kabul etmeye hazır bir alternatif olarak kendisini gösterebilmek için elinden gelenin en iyisini yapıyor” dedi.

Hamas, 2007’nin ortalarında Filistin’in kendi içinde bölünmesinin ve hareketin Gazze Şeridi üzerindeki kontrolünün başlamasından bu yana Gazze’deki Yasama Konseyi üyeleri için ayrı oturumlar düzenliyor.

2006’da yapılan son Filistin seçimlerinde, Hamas Yasama Konseyi’nde çoğunluğu kazanmıştı.