Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas ve İslami Cihat, Batı Şeria’da silahlı direnişi destekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Şarku’l Avsat

Hamas ve İslami Cihad Örgütü, yerleşim projesiyle mücadele için Batı Şeria’da silahlı direniş çağrısında bulundu.

Yapılan çağrılarda Hamas, “Bu seçenek halkımızda olacak” ifadelerini kullanırken İslami Cihad da “Bu seçenek yerleşimcilerin suçlarına verilen tabii bir cevaptır” dedi.

Hamas ve Cihad’ın çağrısı, Ramallah yakınlarındaki bir saldırıda iki yerleşimcinin yaralanmasının ardından geldi. Söz konusu yerleşimciler Ramallah yakınlarındaki bir otobüste yara almıştı. İsrailli bir ordu sözcüsü yaptığı açıklamada yerleşimcinin açılan ateş sonucu yaralandığını söyledi. “Ramallah yakınlarındaki kontrol noktasında bir otobüse ateş edildi. Otobüsteki 2 yolcu şarapnel parçalarıyla hafif yaralandı. Ordu bölgede inceleme başlattı” ifadelerini kullandı.

Ramallah’ın en büyük yerleşim yeri olan Beyt El yerleşim yerinin girişindeki barikatlar İsrail ordusu tarafından kapatıldı. El-Bireh çevresine birlikler konuşlandırılırken şehrin yakınlarındaki El-Belua Mahallesi’nde açılan ateşe dair inceleme başlatıldı.

Geçtiğimiz ay Burkan Sanayi Bölgesi’nde bir Filistinlinin düzenlediği saldırıda iki İsraillinin ölmesinden sonra bu, İsrail’in son dönemdeki operasyonlarda artış olduğuna ilişkin korkulara neden oldu.

Hamas, Ramallah yakınlarındaki yerleşimci otobüsüne açılan ateşi ve geçtiğimiz ay Sayfit’teki Burkan Sanayi Bölgesi’nde yürüttüğü operasyonun başarısızlıkla sonuçlanmasını memnuniyetle karşıladı.

Hamas yaptığı açıklamada, “Batı Şeria’nın bütün şehirlerindeki Filistin halkı, işgale karşı direnişte kahramanca bir yol izledi” ifadelerini kullandı.

Hamas, Nablus halkının girdiği çatışmalar ve Cenin Mülteci Kampı’ndaki işgal güçlerine karşı kahramanlıkların, yerleşimcilere ve düşman lidere bir mesaj olduğunu vurgulayarak halkın tamamının Filistin işgalinin sonlanması için direnişin ve seçimlerinin arkasında olduğunu söyledi.

Hamas açıklamasında şunları söyledi:

“Düşman liderler halkımızın projelerinin güvenli olmadığına dair verdiği mesajı anlamalı. Yerleşimciler topraklarımızdan ayrılmak zorunda. Yerleşimciler ve toprak hırsızlığı ancak artan direnişle karşılanacaktır.”

Cihat Hareketi ayrıca Batı Şeria’da mücadelenin artmasına övgüde bulunarak operasyonların işgal ordusuna verilen en tabii cevap olduğunu söyledi.

Hareket direniş operasyonlarının tırmanışına yönelik vaatte bulunarak “Dönüş Yürüyüşleri ile koordineli olarak sürdürülen operasyonlar düşmanlık, terörizm, işgale karşı direniş ve çatışma durumlarında birlik sağlıyor” ifadelerini kullandı.