Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas ve İsrail gerilimin düşmesini istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusuna ait savaş uçaklarının, Gazze’nin batısındaki Said el-Mishal Kültür Merkezi’ni hedef aldığı dünkü saldırıda, 18 kişi yaralanmıştı.

Gazze’deki durgun atmosferin üzerinden geçen uzun bir günün ardından İsrail’in Hamas ve diğer gruplara ait 150’den fazla hedefi savaş uçaklarıyla vurması üzerine Gazze’den İsrail tarafına 180 roket atıldı.

Filistinli gruplar, ‘şayet İsrail yükümlülüklerine uyarsa’ savaş döneminin sona erdiğini ilan etmişlerdi. Filistinli bir yetkili yaptığı açıklamada, “Filistinli gruplara ait ortak oda, ister ateş açma isterse roket atma şeklinde olsun karşılık verme faaliyetlerinin durduğunu ilan ediyor. Zira gruplar, İsrailli düşmanlara karşılık verme döneminin sona ermesine karar verdi. Fakat bu durum işgalci güçlerin tutumuna bağlıdır. Herhangi bir suç işlemesi halinde direniş halkı savunacak ve asla eli kolu bağlı oturmayacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Filistinli bir kaynak, savaş sürecini durdurma kararının baskı altında alınmadığını ve bu kararın iki mesaj içerdiğini söyledi: Birincisi, İsrail’in herhangi bir saldırısına saldırıyla karşılık verilecek. İkincisi ise Hamas, Gazze’de savaş istemiyor.

“Savaş istemiyoruz ama Hamas’a taviz verecek değiliz”

Bakanlar Kurulu Üyesi Yuval Steinitz, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, “Biz savaş istemiyoruz. Fakat Hamas’a taviz verecek de değiliz” ifadesini kullandı.

İsrail ordusundan üst düzey askeri bir yetkili, yüzlerce roket fırlatılmasının ardından Gazze Şeridi sınırındaki durumun savaşa daha yakın olduğu tehdidinde bulunmasına rağmen, yine de 2014 Gazze Savaşı sonrasında imzalanan uzlaşma anlaşmasına “dönülmesinin daha iyi olacağını” vurguladı.

Son yaşanan gerginlik, Salı günü İsrail’in öldürdüğü Kassam Tugayları’ndan 2 kişinin intikamını almak için Gazze’den İsrail’e 4 roketin fırlatılması ve İsrail ordusuna ait bir araca sınırda ateş açılmasıyla başladı.
İsrail, sınırda açılan ateşe karşılık olarak Hamas’a ait bir grup savaşçıyı hedef aldığı saldırıda İzzeddin Kassam Tugayları’na bağlı 2 savaşçı hayatını kaybetti. Kassam Tugayları, Hamas’a ait Aşkelon bölgesine düzenlenen topçu ateşinde Ahmed Mercan ve Abdulhafız es-Seylavi’nin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Daha önce yaşanan olayların aksine bu kez Hamas, hemen karşılık vermedi. O sırada Hamas’ın üst düzey yetkililerinin yer aldığı bir heyet, Gazze’ye gelmişti. Uygulanan ambargonun kaldırılması için müzakerelerde bulunan heyette, Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı Salih Aruri de bulunuyordu. Gazze’de bulunduğu süre zarfında hedef alınmayacaklarına dair heyet üyelerine verilen güvence sebebiyle Hamas, heyetin kenti terk etmesini bekledi. Heyet üyeleri, Mısır’ın başkenti Kahire’ye doğru yola çıkar çıkmaz da Hamas, hayatını kaybeden 2 savaşçının intikamı için harekete geçti. İsrail tarafında roket sirenleri çalmaya başladı. İsrail ordusu halkın sığınaklara yakın yerde durmaları için anonslar yaptı. Daha sonra ise Gazze’ye yönelik geniş çaplı saldırı başlatıldı. İsrail Ordusu’ndan yapılan açıklamada, “Hamas, ordu ve güvenlik altyapısını hedef almayı ve İsrail halkına zarar vermeyi sürdürüyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında, “Terör örgütü Hamas, Gazze içinde ve dışında yaşananlardan sorumludur. İsrail vatandaşlarına yönelik düzenlediği terör saldırılarının sonuçlarına da katlanacak” denildi. Açıklamada ayrıca, Çarşamba akşamından bu yana Gazze’de 140’tan fazla hedefin vurulduğu belirtildi.

Öte yandan İsrail saldırılarında hamile bir kadın ile 1.5 yaşındaki çocuğu da dahil 3 Filistinli hayatını kaybetmiş, Gazze’den atılan roketler de 7 İsrail vatandaşının yaralanmasına yol açmıştı.

Son yaşanan gelişmelerde 2014’ten bu yana ilk kez Gazze’den fırlatılan bir grad füzesi, İsrail’in Beerşeba kentine ulaştı. İsrail ordusu, Gazze’ye yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta İsrail’in güneydeki en büyük kenti Beerşeba’da uyarı sirenlerinin çaldığını açıkladı.

2 bin kişinin yaşadığı şehrin eteklerinde patlama sesleri duyuldu. Ancak herhangi bir hedef vurulamadı. Füze boş bir araziye düştü. Daha sonra İsrail, hava saldırılarını başlattı, tankları

Gazze’nin çevresine intikal etti. Söz konusu hareketlilik, BM ve Mısır’ın ateşkes için arabuluculuk yaptığı bir ortamda geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Özel Temsilcisi Nikolay Mladenov, patlak veren çatışmaların bütün çabaları heba etme ihtimaline karşı uyardı, “En son Gazze ve İsrail arasındaki şiddetin yükselişe geçmesinden derin endişe duyuyorum. Özellikle de İsrail’in güneyindeki yerleşim birimlerine fırlatılan füzelerden” dedi. Mladenov, “BM, tehlikeli çatışmalardan sakınılması için Mısır’ın gösterdiği eşsiz çabalara ortak oluyor” diye konuştu.

Nkolay Mladenov, Hamas ve İsrail arasında mekik dokuyan Mısırla, Gazze’de yeniden sakin bir atmosferin hakim olabilmesi için yoğun bir şekilde iletişimini sürdürüyor.

Abbas’tan uluslararası topluma çağrı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıları durdurmak için uluslararası topluma müdahale çağrısı yaptı. Gerginliğe dikkat çeken Abbas, uluslararası topluma yaptığı çağrıda, bölgenin daha fazla yıkıma ve istikrarsızlığa sürüklenmemesi gerektiğini söyledi.

İsrail’de siyasi bir kaynak konuya ilişkin değerlendirmesinde, “İsrail ve Hamas yönetimleri, yer almayacakları büyük bir savaşa yol açabilirler. Şu anki çatışmalar tamamen yapay ve hiçbir siyasi kazanımı amaçlamıyor. Fakat iki taraftaki iç çekişmeler ve yönetimin üst katında yer alanların bencil duyguları ve gururları kararları etkiliyor. Daha önce de olduğu gibi çatışmalar hiç kimsenin istemediği bir savaşa evrilebilir” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Filistinli grupların Gazze çevresindeki İsrail kentlerine roket fırlatmaları sonucu yüzlerce aile evini terk ederek kamplara ve sığınaklara gitti.

Karşılıklı çatışmalar sürerken, tanklar, İsrail’in güneyine intikal ettirildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, yaptığı açıklamada, ordu mensuplarına, her ihtimale karşı hazırlıklı olmaları emrini verdi.