Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas’ın tünel inşa etme girişimine İsrail engeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusu, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF), Hamas’ın saldırı başlatmak amacıyla eski tünellerden birini yeniden inşa etme girişimini engellediğini açıkladı.

Ordu tarafından yapılan açıklamada, “İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), doğru istihbarat ve yeni teknoloji kullanarak, Hamas’ın Kerem Abu Salem yakınlarındaki eski bir tüneli restore çalışmasını engellemeyi başardı” ifadelerini kullanarak, operasyon sırasında kuvvetlerinin Gazze sınırını geçmediğini vurguladı.

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi sınırına yakın bir yerdeki patlamanın ardından, birkaç gün önce Gazze Şeridi’nde Hamas’a bağlı askeri bir noktaya saldırı düzenlemiş, “Gazze Şeridi’nin içinde ve dışında olan her şeyden Hamas’ın sorumlu tutulması gerek” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes, Gazze Şeridi’ne karşı düzenlenen 50 günlük şiddetli İsrail saldırısının ardından Ağustos 2014’te gerçekleşmişti.

İsrail, 2006’dan bu yana kuşatma altında tuttuğu Gazze’de, Hamas’ın 2007 yılında Gazze Şeridi’nde kontrolünü eline geçirmesinden sonra ablukasını daha da sıkılaştırdı.

İsrail, 2 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan Gazze Şeridi’nde 2008 yılından bu yana üç kez savaş başlattı.