Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas’ın yaptığı füze denemeleri İsrail’i endişelendiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail kaynaklarının bildirdiğine göre Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları, olası bir İsrail çatışmasına karşı geliştirdikleri füzeleri deneme bağlamında Gazze kıyıları yakınlarında 5 roket atışı yaptı.
İsrail askeri kaynaklarına göre, “Hamas”, Gazze Şeridi’ndeki kıyı bölgelerinde neredeyse günlük 5 roket fırlattı. Bu, roketlerin bölgedeki çeşitli alanlardan ateşlediğini söyleyen kaynaklar bu denemelerin, Hamas’ın füzelerin verimliliğini ve menzilini iyileştirmeyi amaçladığını belirtti.

Kassam Tugayları sözcüleri, Hamas’ın düzenlediği törenlerde tugay komutanlarının yaptığı konuşmalarda 2014 yazında İsrail’in Gazze’ye yaptığı son saldırıya göre daha fazla güce sahip olduklarını açıklıyorlar.

Bu ifadeler, Gazze’deki Hamas’ın liderinden Yahya el-Sinvar tarafından doğrulanarak, Kassam Tugayları’nın kendilerine 51 gün süren savaş boyunca atılan silahları sadece bir günde İsrail’e atabilecek güçte olduklarını açıkladı.

Roketler, İsrailli yerleşimcileri korkuttu

Bu roketler Gazze sınırına yakın yerlerde yaşayan İsrailli yerleşimcilerinde korku ve paniğe neden oluyor. Zira bu yerleşimciler füzelerin Gazze sınırından atıldığını gözlemleyebiliyorlar. Buna karşılık İsrailli askeri yetkililer Gazze sınırına yakın yerlerde yaşayan İsraillileri yatıştırmaya çalışıyorlar. Yetkililer bu denemelerin İsrail- Hamas arasındaki gerilimle ilgili olmadığını yalnızca Gazze’yi yöneten Filistin Hareketi Örgütü’nün askeri tatbikatları olduğunu vurguluyorlar.

İsrail, silahsızlanmayı, tünel inşasının ve füze denemelerinin durdurulmasını Gazze halkının yaşadığı zor ekonomik koşullarının iyileştirilmesine bağlıyor. Ancak Hamas, Filistin Otoritesi ya da diğerleri tarafından silah konusunu diyalog masasına koyma girişimlerini, “kurtuluş savaşı” olarak nitelendirdiği kapasitelerini güçlendirmeye devam edeceğini söyleyerek reddetti.

“Hamas denizden saldırabilir”

İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Eli Ben- Dahan geçtiğimiz Perşembe günü Gazze sınırındaki deniz turunda yaptığı açıklamada, Hamas’ın İsrail’e deniz yoluyla saldırmaya çalıştığını söyledi. Dahan, Hamas’ın tünel kazma, dalgıçlar gönderme, İsrail topraklarına sızmaya çalışma ve ileri teknik ve yöntemlerle çeşitli tehditler yönelttiğini vurguladı.

Dahan sözlerini şöyle sürdürdü; “Görevimiz, karşılaştığımız her tehdide karşı her seviyede operasyonel hazırlıklarımızı güçlendirmeyi sürdürmektir. Eminim ki donanma, İsrail Devleti’ni tüm tehditlere karşı nasıl savunacaklarını bilir.” Dahan ayrıca İsrail’in deniz sınırlarını korumakla görevli olduklarını söyleyen İsrail askerlerinin kararlılığını övdü.

Hedef gaz platformları mı?

Öyle görünüyor ki Tel Aviv, bu roket atışlarının Gazze sahillerinde çalışan gaz platformlarının hedef alınmasına bir hazırlık niteliğinde olduğundan endişe duyuyor. Özellikle Hamas’ın denizde görev yapan “kurbağa adamlar” gücü 2014 savaşında pek çok operasyon gerçekleştirmişti. Onlardan biri, İsrail emniyet güçlerini şok eden Askalan askeri üssüne yapılmıştı.

Füze denemeleri sıradan bir askeri uygulama

Hamas hareketine yakın bir siyasi analist olan İbrahim el- Medhun, başta Kassam tugayları olmak üzere Filistin direnişinin gerçekleştirdiği füze denemelerinin normal ve sıradan bir askeri uygulama olduğunu söyledi. Medhun, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bu füzeler belli mesajlar verse de atılma nedeni tehdit değil, geliştirme amaçlıdır” dedi ve sözlerine şöyle devam etti; “Filistin direnişi için atılan beş füze ne ilktir, ne de son olacaktır. Denize doğru atılan bu füzelerin hedefinde İsrail ihtilal gücünün hakimiyetinde olan bölgeler yoktur. Zaten böyle bir savaş ilanı da bulunmamaktadır. Bu denemelerin amacı füzelerin menzilini arttırmak ve patlama gücünü kuvvetlendirmekle ilgilidir.

Silahların gelişimi sürdürülecek

Medhun açıklamalarında bu denemelerin her türlü zorluğa ve savaşa rağmen Filistin direnişinin özellikle de Kassam Tugaylarının silahlarını geliştirmeyi sürdürdüğünü gösterdiğine dikkat çekti. Ayrıca Gazze’deki ablukaya rağmen direnişin askeri kapasitesini arttırdığını ve geliştirdiğini de vurguladı.

Medhun sözlerini şöyle sürdürdü; “ Bu füze denemelerin taşıdığı mesaj, direnişin asla silahından ve onu geliştirmekten taviz vermeyeceğidir. Direniş silahlarını geliştirme çalışmalarını devam ettirecektir ve bu durum kendisi için sıradan ve tabii bir eylemdir. Bu nedenle ihtilal güçleri bu roketlere izlemek dışında bir karşılıkta bulunmuyor. Yalnızca son iki günde olduğu gibi, ulusal konsensüs sağlandığı yerlerin dışında Gazze’ye sınır olan yerleşimcilerin bulunduğu yerlere atılan füzelere karşılık veriyor.”

Denize doğru yapılan bu testlerin, gelecekteki herhangi bir çatışmada İsrail’in gaz platformlarını hedef alacağı iddiasına yönelik Medhun, “ Şu ana kadar bu füzelerin hedefinin İsrail tekneleri ya da gaz platformları olduğuyla ilgili herhangi bir açıklama ya da imada bulunulmuş değil. Bu denemelerin tecrübe ve geliştirme amaçlı olduğu görülüyor. Ayrıca direniş kaynaklarına göre füzelerin gücü ve menzilinin hangi noktalara ulaştığı henüz bilinmiyor” dedi.

Kurbağa Adamlar’ın gücü

Hamas’a yakın siyasi analist, “kurbağa adamlar” birliği ve askeri işlevleri ile ilgili olarak direniş gruplarının “deniz, füze, savunma alanlarında ya da tünellerle askeri alanlarını ve birimlerini sürekli geliştirmeye çalıştıklarını” söyledi. Hamas dışında hiç kimsenin “kurbağa adamlar”ın ve diğer askeri birimlerin gücünün nereye ulaştığını ve önümüzdeki çatışmalarda ne gibi sürprizler yapacağını bilmediğini açıkladı.

İsrail-Hamas arasında füze gerginliği

Bu arada Fransa Haber Ajansı’nın (AFP) İsrail ordusundan aktardığı bilgilere göre, Cumartesi günü İsrail’e atılan füzenin ardından Gazze’nin güneyine bir saldırı düzenlendiği açıklandı. İsrail ordusu yaptığı açıklamada “İsrail’e atılan füzeye karşılık verildiğini “ söyledi.

AFP Filistin kaynaklarına dayandırdığı haberinde Refah şehrinin güneyinde bulunan Kassam tugayları üssündeki iki binanın vurulduğunu ancak herhangi bir yaralanmanın olmadığını duyurdu.

İsrail, Hamas’a ait mevzileri bombaladı

Diğer taraftan İsrail askeri radyosu Gazze’den atılan roketin boş bir alana düştüğünü ve herhangi bir yaralanmaya sebep olmadığını açıkladı. İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre İsrail savaş uçakları Cuma günü Gazze’nin kuzeyinde bulunan Hamas’a ait mevzileri bombaladı.

AFP’nin bildirdiğine göre İsrail, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt’ül Hanun’un yakınlarını bombaladı. Filistin direnişi ise 6 Aralık 2017’de Trump’ın Kudüs kararından bu yana İsrail’in güneyine en az 20 füze ve havan topu attı.

Atılan her füze Hamas kaynaklı değerlendiriliyor

Ajans, Filistin Direniş örgütlerinin attığı her füzenin İsrail tarafından Hamas kaynaklı olarak değerlendirildiği ve akabinde Hamas mevzilerine saldırı düzenlendiğini vurguladı.

İsrail ve Hamas, Yahudi Devleti’nin 2014 yılında düzenlediği saldırının ardından kırılgan bir anlaşmaya varmışlardı. Bu anlaşma Hamas’ın 2007’de Gazze’de hakimiyetini sağladıktan sonra yaptığı üçüncü anlaşma olmuştu.