Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas’tan İsrail’e yeni tehdit | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas Hareketi, Gazze Şeridi’ndeki kuşatmanın kalkmaması durumunda İsrail’e yakın zamanda saldırı düzenlemekle tehdit etti.

Hamas liderlerinden olan Ahmed Bahr, Gazze’de devam eden kuşatmanın, uluslararası kanunlara aykırı olduğunu belirterek toplumun, sağlık, eğitim ve ekonomik açıdan hedef alındığı bu durumun bir soykırım olduğunu ifade etti.

Kahire’de uzlaşı ve ateşkes görüşmeleri yapılırken Bahr, kuşatmanın derhal kaldırılmaması durumunda, işgalin bir patlamayla karşı karşıya kalacağını söyleyerek, İsrail’i Filistin halkını öldürmeye çalışmakla suçladı.

Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın itirazı nedeniyle Mısır tarafından askıya alınan müzakerelerin ardından yeni görüşmelerde bulunmak için arabulucuları ikna etmeye çalışıyor.

Abbas, Fetih Hareketi’nin bu görüşmelere katılmasını reddetti ve Hamas’ın İsrail’le ayrı bir anlaşma yapması durumunda Gazze Şeridi’ne yönelik hükümetin bir dizi yaptırımlarda bulunacağını açıkladı.

Abbas ilk olarak İsrail ile anlaşma imzalama yetkisinin Filistin Kurtuluş Örgütü’nde (FKÖ) olduğunu belirterek, ateşkes anlaşmasından önce uzlaşı anlaşması imzalanmasını talep etmişti.

Fakat uzlaşı görüşmeleri Hamas’ın Gazze Şeridi’ni iktidara teslim etmeyi reddetmesi ve Fetih ile ihtilaf bulunan konulardaki kararların ertelenmesinden sonra çıkmaza girdi.

Fetih Hareketi, güvenlik, geçişler, mali tahsilat, yargı, toprak yönetimi, silahlı gruplarla anlaşma yapılmasını kapsayan bir dizi konuyla birlikte Gazze’nin tamamen teslim edilmesinde ısrarcıydı. Fetih’in talepleri arasında uzlaşıyı Abbas’ın Gazze Şeridi’ne karşı aldığı kararlarla ilişkilendirmeyi reddetmek, Hamas askeri personelinin maaşlarının ödenmemesi ve bölünme sona ermeden önce FKÖ dosyası hakkında herhangi bir tartışmanın yapılmaması da bulunuyordu.

Hamas’ın istekleri

Yaptırımlar kaldırılmadan Gazze’yi teslim etmeyi reddeden Hamas, yeni bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını, çalışanların maaşlarının tam olarak ödenmesini talep ederek, silahlarla ilgili herhangi bir tartışmayı reddetmişti. Hamas ayrıca FKÖ dosyasının ele alınmasını istemişti.

Anlaşmazlıklarla birlikte Mısır şimdi Abbas’ın Gazze’ye karşı kararlarından kaçınmak için Hamas ile uzlaşıya varmaya çalışıyor.

Fakat Hamas, Mısır ve İsrail’e ateşkes anlaşmasının imzalanması ve her iki tarafın da Abbas’a Gazze’ye karşı herhangi bir yeni karar almaması konusunda baskı yapması için yeni adımlar atıyor.

İsrail kanalı Mekan, cumartesi günü yayınladığı haberinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi ile Gazze’deki yaptırımların kaldırılması için Abbas’a baskı yapmasına yönelik gizli bir görüşmede bulunduğunu ifade etti. Netanyahu, “Gazze’deki dar boğazı rahatlatmak için Abbas’a baskı yapılması gerekiyor. Çünkü bu, herkesin kaçındığı durum olan patlamaya neden oluyor” dedi.

İsrail, Hamas’ın taraflara baskı olarak tırmanışı sürdürmeye ve hızını yükseltmeye çalıştığının farkına vardı. İsrail güvenlik kaynakları Hamas’ın bir savaşa hazırlandığını ve son haftalarda kuvvetlerini önemli ölçüde artırdığını belirtti.

Haaretz gazetesine göre Hamas, bölgeyi kızıştırma amacıyla kasıtlı ve aşamalı olarak sınırda gerilimi artırmak için çalışıyor. Gazeteye göre, bir sonraki çatışma an meselesi ve Hamas’ın savaşa çıkarmaya karar vereceği zaman merak konusu.

Haaretz’de yer alan habere göre Hamas’ın askeri tırmanışa doğru ilerlemesinin iki temel nedeni bulunuyor. Bunlar, Fetih ¬ile yapılan uzlaşı görüşmelerinin başarısız olması ve ABD’nin Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı’na (UNRWA) yaptığı yardımları tamamen durdurma kararı almasıyla İsrail’in kuşatması altında olan Gazze Şeridi’ndeki insani krizin devam etmesidir.

İsrail’de yayınlanan Yedioth Ahronoth gazetesi, Hamas’ın uzlaşı dosyasını bir kenara bırakarak, Mısır’ı ateşkes görüşmelerine yeniden başlaması amacıyla sınırda gerilimi tırmandırdığını belirtti.

Bu tırmanış, askeri çatışma ihtimalini artırması nedeniyle İsrail güvenlik birimlerinde endişeye yol açtı.

İsrail ordusundaki kaynaklar, bu gelişmelerin yeni olmadığını ve birkaç kez tekrar eden bu durumun bölgeyi ateşkese değil tırmanışa götüreceğini belirtti. Ancak İsrail ordusu, hareketin İsrail ile büyük bir savaş değil, sınırlı bir çatışma yaratmaya çalışacağını ifade etti.

İki bakan arasında anlaşmazlık

Öte yandan İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett ve Savunma Bakanı Avigdor Liberman arasında Gazze Şeridi’ndeki bu gelişmelere karşı yapılan muamele konusunda büyük bir anlaşmazlık çıktı.

Bennett, Liberman’ı Gazze’deki durumla başa çıkamamakla suçladı. Mevcut durumun Liberman’ın Gazze Şeridi’ne yönelik politikalarının sonucu olduğunu ifade eden Bennett, pragmatizm ve sorumluluk kisvesi altında güney sakinlerini Hamas’ın isteklerine maruz bıraktığını söyledi. Bennett, “Gerçeği söyleminin vakti geldi. Liberman ve Hamas’ın anlaşmaları başarısızlığa uğradı. Bu, bir savunma politikasını yönetmenin yolu değildir. Bu başarısız bir politikadır” diye konuştu.

Liberman, Bennett’in açıklamalarına karşılık olarak, “Bu Eğitim Bakanı’nın Savunma Bakanı’na karşı yeniden başlattığı bir saldırı gibi görünüyor” dedi.

Liberman’ın partisi Habayit Hayehudi’nden yapılan açıklamada, “Görünen o ki Eğitim Bakanı, Savunma Bakanı aleyhindeki saldırılarına devam ediyor. Kıskançlık gösteriyor. Bennett eğitim sistemindeki başarısızlıklara odaklanmalı, uzmanlık ve sorumluluk gerektiren konulara müdahale etmekten kaçınmalıdır” ifadelerine yer verildi.