Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas’tan yeni açıklama: Savaş istemiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Kudüs’e taşımaya karar verdiği İsrail Büyükelçiliği’nin açılış gününde, Gazze Şeridi sınırlarında Filistinlilerin kanı aktı. Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin yaralandığı olaylar hakkında Hamas’tan da önemli bir açıklama geldi.

ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve İsrail’in kuruluş yıldönümü olan Nakba’nın (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde gösteriler düzenleyen protestoculara İsrail askerlerinin gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etmesi sonucu 59 kişi hayatını kaybederken 2 bin 500 kişi ise yaralandı.

Yetkililerin camilerde ve radyolarda, gençlerin sınıra gidip İsrail kurşunları altında ölüme yürümelerini önleme girişimleri işe yaramadı. Filistinliler ‘birçok kişinin özgürlük çağrısında bulunması, Kudüs’te ABD Büyükelçiliği’nin açılması ve Nakba’nın 70. yıldönümü olması’ gibi birçok nedenden ötürü bölgeye akın ettiler.

Hamas’tan önemli açıklama

Hamas Sözcüsü Hazım Kassem yaptığı açıklamada, “Filistin halkının hiçbir şekilde Gazze Şeridi’ne dayatılan kuşatmanın ağırlığı altında yaşamayacağını ve bunu hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini gösteriyor. Halkımızın mücadelesi Kudüs’ün geleceğini belirleyecek” değerlendirmesinde bulundu.

Şarku’l Avsat’a konuşan Hamas kaynakları, Hamas’ın savaş istemediğini ancak sınırdaki büyük barışçıl gösterileri düzenlemeye devam edeceklerini açıkladı.

Hamas barışçıl yaklaşıma mı yöneliyor?

Hamas’ın bu yönelimi, hareketin geçmişte reddettiği ‘barışçıl halk direnişini’ kabullenerek yeni bir yaklaşım benimsediğini ve Gazze Şeridi’ndeki koşullara göre yeni bir savaşın imkansızlığı nedeniyle bu yaklaşıma başvurduğu da tahmin ediliyor.

Filistin’de dökülen bütün bu kanın, kuşatmayı kaldırmakta başarılı olamayacağı bilinmemekle birlikte, gergin olan bölgede daha büyük kan dökülüp dökülmeyeceği veya büyük bir savaşın habercisi olup olmayacağı da belirsizliğini koruyor.