Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamdallah: ABD’nin kararı provoke edici | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ‘provoke edici’ olduğunu söyledi.

“Kudüs’ün kimliğine karşı bir suikast girişimi”

Gazze’de basın toplantısı düzenleyen Başbakan Hamdallah açıklamasında, ABD’nin Kudüs’teki uygulamalarının kabul edilemez ve kışkırtıcı olduğunu ve bu eylemlerin müzakereleri yeniden canlandırmak ve çatışmaları sonlandırmak için yapılan tüm çabaları zayıflamasına sebep olduğunu belirterek, bu durumun, ‘Kudüs’ün kimliğine karşı bir suikast girişimi’ olduğunu söyledi.

ABD’nin Kudüs hakkındaki uygulamalarına yalnızca ulusal birliğin sağlanması ile cevap verilebileceğinin altını çizen Hamdallah, ulusal birliğin sağlanmasının, “Gazze’nin meşru yönetime devri ve Kudüs’ün korunması” ile gerçekleşeceğini belirtti.

Hamdallah, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu açıklamalarına en güzel cevabın, ulusal birlikle verileceğini ifade etti. Hükümetinin, Gazze’deki ‘tüm çalışanlar için çözümler’ bulmaya çalışacağına da söz verdi.

İntifada çağrısı

Öte yandan, Hamas ve İslami Cihad hareketleri bugün, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından Filistinlileri, İsrail’e karşı intifada başlatmaya çağırdı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Gazze’de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “İsrail işgaline karşı kapsamlı yeni bir Filistin intifadası başlatmayı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanımasını, Filistin halkının varlığını tehdit eden bir komplo olarak nitelendiren İsmail Heniyye, Filistinlileri öfkelerini göstermeye çağırdı.

Hamas’ın tüm unsurlarına, Kudüs’e yönelik bu stratejik tehdide karşı verilecek talimatlar ve emirler için tamamen hazırlıklı olmaları çağrısında bulunuldu.

Heniyye, Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıyan ABD’yi protesto etmek ve Kudüs’ü savunmak için, Filistinliler, Araplar ve Müslümanları yeni bir intifada başlatmaya çağırdı.

Ayrıca Heniyye, Filistin yönetimine, barış süreci için yapılan anlaşmaları yeniden değerlendirmek için acil bir toplantı düzenlemesi çağrısında bulundu.

FKÖ’ye Oslo Anlaşması’nı sonlandırma çağrısı

Öte yandan, İslami Cihad Hareketi, İsrail’i devlet olarak tanıyan Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) Kudüs’e karşı ABD’nin attığı bu adıma cevap olarak Oslo Anlaşması’nı sonlandırması ve tanıma kararını geri çekmesi çağrısında bulundu.

Filistin İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şehab, Gazze’de düzenlediği basın toplantısında, ‘Yüzyılın anlaşması’ olarak isimlendirilen Filistin davasını tasfiye komplosunu engellenmesi için kararlı ve şiddetli bir şekilde karşı çıkılması gerekir” ifadelerini kullandı.

Şehab, Filistinlilere yapılan İsrail’e karşı intifada başlatılması çağrısına herkesin katılmasını ve özellikle Batı Şeria’da olmak üzere işgal altındaki topraklarda, direniş başlatmaları çağrısında bulundu.