Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamdallah: İşgalcilerin tehditlerine rağmen esir maaşlarını ödemeye kararlıyız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, İsrail işgalinin Filistin ödeneklerine yönelik tehditlerine rağmen Filistin liderliğinin “esirlere ve ailelerine” ödeme yapma konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

Hamdallah, Kadri Ebu Bekir liderliğindeki Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Derneği’nden bir heyet ile yaptığı görüşmede, “İsrail hapishanelerindeki cesur ailelerimize hizmet vermek için yürüttüğümüz ulusal çabalarımızdaki zorluklara rağmen Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Derneği’ne her türlü desteği verme konusunda kararlıyız” ifadelerini kullandı. Filistin Başbakanı, “Esirler, Filistin mücadelesinin öncüsüdür ve haklı davamız dolayısıyla hayatlarını feda ettiler” dedi.

İsrail parlamentosu Knesset, geçen ay yönetim vergilerinden Filistinli tutuklular ile şehit ailelerine ayrılan ödeneğin kesilmesini öngören yasa tasarısını onaylamıştı. İsrail, her ay barış anlaşmaları uyarınca hükümete Filistinliler adına toplanılan vergi gelirlerine 180 milyon dolar aktarıyordu.

Ancak İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Filistinli esirlere tahsis edilen fonların kesilmesi konusunda bir çalışma heyetinin kurulduğunu duyurdu. “Terörizm Finansmanı ile Mücadele Ulusal Ofisi” olarak bilinen heyet, İsrail tarafından Filistin hükümeti için toplanan vergi miktarını azaltacak yeni bir kanunun da yürürlüğe koyulmasından sorumlu olacak.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Filistinli yetkililer, İsrail’in attığı söz konusu adımın ardından esirlerden ve ailelerinden vazgeçmeme sözü verdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in söz konusu kararlarına itiraz ettiği açıklamasında şunları söyledi:

“Bekliyor ve takip ediyoruz. Konuya dair çıkarlarımıza uygun önlemleri alacağız. Bu konuya kimsenin müdahale etmesine izin vermeyeceğiz. Onlar şehitlerimiz, yaralılarımız, esirlerimizdir ve onlara ödeme yapmaya devam edeceğiz. Biz bu uygulamaya 1965 yılında başladık.”

Tutuklamalar devam ediyor

Esir İşleri Heyeti, 13 Ağustos’ta İsrail işgal güçlerinin Temmuz ayında 69’u çocuk, 9’u kadın e 5’i gazeteci olmak üzere 520 Filistinliyi tutukladığını duyurdu.

Esir ve insan hakları konularını takip eden kuruluşlar (Filistin Esir Derneği, El-Damir İnsan Hakları Kurumu, Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Derneği) işgal güçlerinin Kudüs’te 122, Ramallah ve el-Bire’de 100, el-Halil’de 75, Cenin’de 52, Beyullahim’de48, Nablus’ta 55, Tulkarim’de 15, Kalkaliye’de 31, Tubas’ta 7, Selfit’te 8 ve Eriha’da 8 kişiyi tutukladığını açıkladı.

Söz konusu kuruluşlar, İsrail hapishanelerindeki Filistinli esir sayısının 31 Temmuz 2018 tarihine kadar 53’ü kadın ve 3’ü kız çocuğu olmak üzere 6 bine ulaştığını ifade ederken İsrail zindanlarında da yaklaşık 300 Filistinli çocuğun bulunduğuna dikkat çekti.