Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamdallah, safları sıklaştırmak için Gazze’ye gidiyor. | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, bölünmüş kişi ve kurumları yeniden bir araya getirip, safları sıklaştırmak için Gazze’ye gidiyor.

Gazze’ye gitmeden bir gün önce Ramallah’daki bürosunda yaptığı açıklamada, “Bölünmüş safları bir araya getirme ve uzlaşma çabalarını destekleme konusundaki rolümüzü yerine getirmeye kararlıyız. Pazartesi günü, Gazze şeridine olumlu bir ruh haliyle gidiyorum. Böylece, vatan, halk ve kurumları ile birleşecektir” dedi.

Hamdallah, Filistin hükümetinin, Mısır’ın uzlaşma çabalarındaki rolünü tamamen desteklediğini, Kahire’de Fetih ve Hamas arasındaki toplantılarda alınan tüm tavsiyeleri uygulamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

“Hamas liderleriyle yoğun görüşmeler yapacaklar”

Filistin Hükümeti’nde yer alan tüm Bakanlar ile birlikte Gazze’ye giden Hamdallah, Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’de dahil olmak üzere Hamas liderleriyle yoğun görüşmelerde bulunacak.

2014 yılından bu yana ilk kez gerçekleştirilecek olan Filistin Hükümet toplantısı, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Gazze’deki evinde yapılacak.

Gazze İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bazem, dün yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin uzlaşma hükümetinin Gazze Şeridi’ne gelmesi sebebiyle, güvenlik planı prosedürlerini tamamladıklarını açıkladı.

“Ulusal uzlaşmayı başarmak için sabırsızlanıyoruz”

İçişleri Bakanlığı ve güvenlik güçlerinin, Gazze Şeridi’nde uzlaşmayı sağlayacak hükümetin ziyareti için tüm önlemlerin aldığını ifade eden sözcü, “Bölünme sayfasını sonsuza kadar kapatıp, milletimizin kararlılığını güçlendiren kapsamlı bir ulusal uzlaşmayı başarmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Hamas’a bağlı güvenlik güçleri, sokakların, Hamdallah’ın ve Bakanların ikamet ettiği yerlerin güvenliğini sağlarken, Filistin Otoritesi’ne bağlı emniyet güçleri ve özel güvenlikler ise kişileri koruyacaklar.

Hamas 5 tutukluyu serbest bıraktı

Hamas’a bağlı İçişleri Bakanlığı, uzlaşma ve ulusal mutabakat ortamını geliştirmek için 5 tutuklunun serbest bırakıldığını açıkladı.

Filistinliler, Hamdallah hükümetinin Gazze Şeridi’ndeki hayatı imkansız hale getiren on yıl boyunca devam eden çatışmayı sona erdirebilmelerini umuyor. Ancak el-Hamdallah’ın önünde çok sayıda karmaşık dosya var. Bunların en önemlileri, Gazze Şeridi’nde Hamas kontrolündeki güvenlik dosyası, geçiş yolları ve eski Hamas devlet çalışanlarının dosyası.

Gerçek bir ortaklık olacak mı?

Fransız haber ajansına konuşan Yazar ve Siyasi Analist Hani el-Masri, “Uzlaşma yolunda en önemli konu, bu gerçek bir ortaklık mı olacak, yoksa galibiyet veya mağlubiyetle mi ölçülecek? Hamas, Filistin hükümetini Gazze’ye yönetimi devralması için çağırıyorsa, bu, güvenlik, geçişler ve silahlar da dahil olmak üzere her şeyi devretmeye hazır olduğu anlamına mı geliyor?” dedi.

Hani el-Masri, Lübnan’da meşru hükümet güçleri ile silahlı Hizbullah arasında yaşananlara dikkat çekerek, “Hizbullah’ın Lübnan’daki siyasi hayatta, parlamentoda ve hükümette de kazanımı var. Benzer senaryo Filistin’de de olabilir. Fakat, Filistin Otoritesi bu modeli reddedecektir” dedi. Hamdallah daha önce, “Herhangi bir güç ayrımı kabul etmeyeceğiz. Her şeyi istiyoruz” demişti.

Hamdallah dün yaptığı konuşmada, “Hükümet Fetih ve Hamas arasındaki anlaşmalarının uygulanmasına engel olan meselelerin çözümünde kademeli olarak katkıda bulunacak” ifadelerini kullandı.

Abbas, işbirliğini güçlendirmeye hevesli

Fetih Hareketi Ulusal İlişkiler Sorumlusu Azam El Ahmad, “Başkan Mahmud Abbas, uzlaşma dosyasını tamamlamaya ve içerideki işbirliğini güçlendirmeye hevesli. Biz de bölünmeyi sona erdirecek, barış sürecinde yeni ufuklar açacak olan uzlaşmayı tamamlama konusunda ciddiyiz. Barış müzakereleri, uluslararası meşruiyet kararlarının uygulanması için daha iyi fırsatlar sağlayacak. İsrail’in 4 Haziran 1967’den bu yana Filistin devletinin topraklarındaki işgali son bulacak” şeklinde konuştu.

Bugün Gazze Şeridine gelmesi beklenen Mısır güvenlik heyeti, iktidarın Hamas hükümetinden Hamdallah hükümetine devredilmesine yönelik düzenlemeleri denetleyecek.