Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Han el-Ahmer sakinleri İsrail’e karşı mücadele veriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusunun Han el-Ahmer köyü sakinlerine evlerini gönüllü ya da gönülsüz terk etmeleri için yıkım öncesinde verdiği sürenin dolmasıyla İsrailli yerleşimciler Kudüs yakınlarındaki bu küçük köyün sakinlerine baskı uygulamak için köye atık su pompaladı.

İsrail tarafından yıkım kararı alınan köyde yaşayan Filistinlilere bölgeyi güç kullanmadan terk etmeleri için son gün olarak 1 Ekim tarihi verilmişti. Sürenin dolmasının ardından Kfar Adumim yerleşimcileri dün köye kanalizasyon suyu boşalttı.

‘Han el-Ahmer’i Kurtar’ kampanyasının koordinatörü Abdullah Ebu Rahme yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İsrail işgal makamlarının Filistinlilere yıkılacak olan köyü terk etmeleri için verdiği son günün gelmesiyle yerleşimciler, baskı uygulamak için atık suları buraya yönlendirdi. İsrail işgal makamları ve yerleşimciler Han el-Ahmer savaşında birlikte hareket ediyor.”

Ebu Rahme, Han el-Ahmer sakinlerinin orduyla mücadele etmeye ve İsrail’in her türlü tehditlerine karşı evlerini terk etmemeye kararlı olduklarını vurguladı.
İsrail daha önce de Han el-Ahmerlileri bölgeden kovmaya çalışmış ve birçok kez baskın yapmıştı. Hatta Filistinlilerle birkaç kez çatışma yaşanmıştı.

Han el-Ahmer muhtarı Ebu ed-Dahuk yaptığı açıklamada, “Yerleşimcilerin kanalizasyon suyunu köye pompalanması, Han el-Ahmerlilere karşı kullanılan yeni bir silah” diye konuştu. Ebu ed-Dahuk’a göre atık sular bölge yakınlarındaki su arıtma tesisleri yerine ilk kez köyün içine pompalanıyor. Ebu ed-Dahuk, her ne pahasına olursa olsun burada kalacaklarının altını çizdi.

Kudüs yakınlarındaki Han el-Ahmer, Ma’ale Adumim ve Kfar Adumim İsrail yerleşim birimlerinin konuşlandığı yerlerdeki bedevi bölgeleri.. Köyde evlerini terk etmemek için mücadele veren 180 Filistinli bedevi yaşıyor.

Cehalin Arapları olarak adlandırılan Filistinli bedeviler, Han el-Ahmer’e 1948 Nekbe (Büyük Felaket) döneminde İsrail tarafından Arad bölgesinden zorla çıkarılmalarının ardından geldi.

Mahkemelerde yıllarca süren barışçıl mücadelenin ardından İsrail Yüksek Mahkemesi, mayıs ayında 170 öğrencili bir okula ev sahipliği yapan köyü yıkma kararı aldı. Han el-Ahmerlilere evlerini yıkarak köyden ayrılmalarını emreden İsrail ordusu, 1 Ekim’e kadar süre tanıdı.

İsrail, bölgenin kaçak yapılanma olduğunu iddia ediyor. Ancak İsrail’in planının köylülerin bölgeden çıkarılmasının da ötesinde olduğunu belirten Filistin yönetimi, Tel Aviv yönetimini birbirine bağlı bir yerleşim şeridi oluşturarak ve Doğu Kudüs’ü Batı Şeria’dan tamamen ayırarak Filistin devletinin sürmesini engellemeyi amaçlamakla suçluyor.

‘E1’ olarak bilinen proje 13 bin dönümlük bir alanı kapsıyor.

Han el-Ahmer’i yıkma planını protesto eden Avrupa Birliği (AB), Arap Devletleri Ligi (AL) ile Fransa, İspanya, Almanya, İngiltere ve İtalya gibi ülkeler İsrail’i ‘gerekçesiz’ olarak nitelendirdikleri ve iki devletli çözümü etkileyecek bu planı terk etmeye çağırdılar. İnsan hakları örgütleri de İsrail projesini bir ‘savaş suçu’ planı olarak nitelendirdi.

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Pazartesi günü yayınladığı bildiride, Batı Şeria’daki Han el-Ahmer köyünde planlanan yıkımın ve burada yaşayanların yasadışı Yahudi yerleşim birimleri kurmak için zorla yerlerinden edilmesinin ‘savaş suçu’ ile aynı derecede ve İsrail hükümetinin Filistinlilere yönelik aşağılayıcı bakış açılarının bir tezahürü olduğunu belirtti.

UAÖ Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktör Yardımcısı Sakih Hicazi’nin UAÖ’nün internet sitesinde yayınlanan açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Yıkım günü yaklaşırken Han el-Ahmer sakinleri gözlerinin önünde evlerinin yok oluşunu izliyor. Bu eylem sadece zalimlik ve adaletsizlik değil. Aynı zamanda yasadışıdır. Han el-Ahmerlilerin zorla yerlerinden edilmesi bir savaş suçudur.”

Hicazi, İsrail işgal makamlarına Filistinlilerin evlerini yıkma ve geçim kaynaklarını yok etme politikasına son verme çağrısında bulundu.

Uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler, Filistin devletinin coğrafi bağlantılarına yönelik risk nedeniyle bedevi bölgesi Han el-Ahmer’in yıkılmasına karşı uyarıda bulundu.

Söz konusu uluslararası itirazların İsrail’in kararını etkileyip etkilemeyeceği bilinmiyor. Buna karşılık Filistinliler, her an yaşanabilecek olası bir çatışmaya hazırlanıyorlar. Birçok eylemci Han el-Ahmer’i korumak için köye gitti. Köy sakinlerinden Davud el-Cehalin, Han el-Ahmerlilerin artık gerçek bir tehditle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Filistin yönetimi de tüm Filistinlileri kendilerini hedef alan planı engellemek için Han el-Ahmer’e gitmeye davet etti.