Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hannan Aşravi: İngiltere “Balfour Deklarasyonu” konusunda özür dilemeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu üyesi Hannan Aşravi, İngiltere hükümetinden, Balfour Deklarasyonu sonrasında Filistin halkının gördüğü tarihi zulümden dolayı özür dilemesini ve 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin tanınması ile başlayan bir düzeltme sürecine girmesini istedi.

Aşravi, İngiliz İşçi Partisi’nden bir heyet ile yaptığı görüşmede, “Balfour Deklarasyonu Filistin halkı için acı verici bir trajediyi temsil ediyor. Filistin halkı ve bölge hala bu sıkıntılardan ve deklerasyonun yankılarından acı çekiyor. İsrail işgali bu çirkin deklarasyonun sonuçlarından bir tanesi. Bu sebeple geçmiş yüzyılın sömürge politikaları 21. yüzyıla dayatılmamalı” dedi.

Filistin’i ziyaret eden İngiliz heyeti, parlamenter Graham Jones, Julie Elliot, Lynch, Chris Elmore, Lillian Greewood, Rohan Talbot’tan oluşuyor.

Aşravi, görüşmede, işgalci devletin Filistin topraklarında yaptığı tek taraflı ve yasadışı uygulamaları kapsamlı bir şekilde anlattı. Bu uygulamalar arasında yayılmacı ve yerleşimci faaliyetler, ev yıkımları ve silahsız insanlara karşı toplu cezalandırma politikası bulunuyor. Aşravi, “Bu ihlaller, İsrail’in iki devletli çözümü ve barış fırsatlarını yok etmeye yönelik kasıtlı politikası çerçevesinde yapılıyor” dedi.

Yapılan açıklamaya göre, taraflar, bölgedeki son gelişmeleri, uygulanan politikaları özellikle de İngiliz hükümetinin İsrail’in gerçekleştirdiği askeri işgale son verilmesinde daha ciddi ve etkin bir rol oynaması ve egemenliği olan 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti kurulması konuları görüşüldü.

Aşravi, çok taraflı, uluslararası kanunlara, referanslara ve anlaşmalar uygun evrensel ortaklıkların önemine vurgu yaparak, “Uluslararası toplumdan istenilen, belirlenen bir takvim içerisinde İsrail işgalini sona erdirilmesi ve tam egemenlik sahibi olan bağımsız bir Filisin devleti kurulması için tahkim, gözetleme ve değerlendirme mekanizmaları aracılığıyla somut adımlar atan siyasi bir iradedir” dedi.

Ancak, Aşravi’nin bu isteği, türünün ilk örneği değil. Filistin yönetimi ve İngiltere hükümeti daha önceden bu konuda bazı görüşmeler gerçekleştirmiş, söz konusu görüşmelerde Filistin, İngiltere’den özür ve tazminatın yanı sıra bağımsız bir Filistin devletinin tanınmasını istemiş ancak, İngiltere bu taleplerin hiçbirine cevap vermemişti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, bu konuyu yaklaşık 10 gün önce BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada gündeme getirmiş ve dinleyenlere, “Geçen seneki Genel Kurul’da da yaptığım konuşmada, değerli İngiltere hükümetinden 1917 senesinde Balfour Deklerasyonu çıkarmakla Filisin halkına karşı işlediği büyük hatayı düzeltmesini istemiştim. Bu deklarasyon, Filistin’in Filistinliler tarafından yaşanan bir mekân olmasına ve nüfusunun yüzde 97’sinin Filistinlilerde oluşmasına rağmen Yahudilere Filistin’de ulusal bir devlet kurma hakkı verdi. Filistin en gelişmiş ülkeler arasında idi. Sömürülmeye ve büyük bir devletin mandasına girmesine gerek yoktu. Ancak İngiliz hükümeti, halkımıza karşı işlediği tarihi hatayı düzeltmesi talebimize henüz cevap vermiş değil. İngiliz hükümetinden istediğimiz, işlediği hatadan dolayı özür dilemesi, tazminat ödemesi ve bağımsız bir Filistin devletini tanıması. Onlarla bu konuyu uzun süre konuştuk. Ancak şu ana kadar bir geri dönüş yapmadılar. Bunda daha kötü olanı ise İngiltere, aralık ayında bize karşı işledikleri bu suçun yüzüncü yıl dönümü kutlamak istiyorlar” dedi.

Filistin, İngilizleri “Balfour Deklarasyonu” konusunda uyardı. Öyle ki Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki, Filistin trajedisini temsil eden Balfour Deklarasyonu için yapılan kutlama hazırlıklarını, “Filistin halkının acılarının ve ıstıraplarının yüzüncü yıldönümünü kutlamalarına hazırlık” olarak tanımladı.