Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Harb: Kriz ancak Hizbullah’ın bölgeden elini çekmesi ile çözülebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’ın eski İletişim Bakanı Boutros Harb, ülkedeki krizin çözümünün tek formülünün bölgedeki çatışmalarda tarafsız kalmak olduğunu söyledi. Özellikle Hizbullah’ın bölgedeki krizlere müdahale etmekten vazgeçmesi gerektiğini belirten Boutros Harb, Lübnan’ın belirsiz bir yola doğru sürüklendiği uyarısında bulundu.

Harb, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada Lübnan Başbakanı Hariri’nin Beyrut’a dönüşüne ve istifasını takdim etmesine odaklanılması gerektiğini vurguladı. Lübnan’ın bölgesel eksende diğer ülkelerde tartışılma konusu olmasının kabul edilemez bir siyasi hamle olduğunu belirtti. Hariri’nin istifa dilekçesinde yer alacak açıklama ve sebeplerin açık bir şekilde ortaya konulması gerektiğinin altını çizen Harb, istifanın Lübnan’ın geleneksel politikasına aykırı olduğunu, hükümetin tarafsızlığını ve itibarını zedelediğini vurguladı.

Hariri’nin istifasını Lübnan topraklarında açıklamasının önemini vurgulayan Harb, istifayı eleştirirken aynı zamanda, bazılarının ülkeyi bu hale getiren sebepleri görmezlikten gelmeye çalıştıklarına da dikkat çekti.

Buotros Harb, sıranın taraf haline gelen Hizbullah’ta olduğunu, dolayısıyla yeniden temel ilkelere dönülmesi ve yeni açık bir anlaşma yapılması gerektiğini belirtti. Filistin davası ve Arap konumuna bağlı kalarak Lübnan’ın açık ve net bir şekilde tarafsızlığını ortaya koyması gerektiğini söyledi.

Mişel Avn’a cumhurbaşkanlığı yolunun açılmasının seçimle değil de bir anlaşmayla yapıldığını ifade eden Boutros buna ilk günden bu yana karşı çıktığını hatırlattı. Milislerin dağılmasını talep eden Taif Anlaşması’na saygı gösterme ve geri dönme çağrısında bulundu. Harb, Hariri’nin istifasını başka bir yerde açıklaması dolayısıyla hukuken halen görevine devam ettiğine dikkat çekti. İran’ın bölgedeki çıkarları ve Hizbullah’ın silahları aracılığı ile genişleme politikasını sürdürmenin tek yolunun Hariri’nin istifa etmesi olduğunu belirtti.

Hariri’nin istifasından geri dönmeyeceğini düşündüğünü belirten Harb, kendini sınırlayan ve Hizbullah tarafından saygı görmeyen bir anlaşmanın yapıldığı yıllarda uygulanmasını sağlayanın ne olduğu sorusunu sordu. Çözümün sadece açık ve net yeni bir bakanlık açıklaması ile olacağını vurguladı.
İstifanın ardından ne gibi gelişmeler yaşanacağı konusunda ise Cumhurbaşkanı’nın parlamento istişarelerine davet edilmesi gerektiğini söyledi. Yeni bir anlaşmanın yapılmaması halinde siyasi kriz ile karşı karşıya kalınacağını kaydetti. Lübnan’ın bilinmeyen bir geleceğe doğru sürüklendiğini belirten Harb askeri ve güvenlik açısından kötü durumla karşı karşıya kalınabileceği konusunda uyardı.

Lübnan’ın tarafsızlığının sağlanmasını engelleyecek herhangi bir tarafın ülkede yaşanacaklardan sorumlu olacağını belirten Harb, sivil barış ve bunun yansımaları ile oynamanın sadece Lübnan’la sınırlı kalmayacağını, bölgedeki birçok ülkeyi de etkileyeceğini düşündüğünü söyledi.