Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri: Bakanlıklarla ilgili erken taleplerin hiçbir değeri yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, yeni kurulacak hükümette Maliye Bakanlığı talebini yineleyen Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’ye, dolaylı yoldan cevap vererek, “Yalnızca Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı’ndan gelen talepleri kabul ederiz. Bakanlıklarla ilgili bunun dışındaki taleplerin ise hiçbir kıymeti yok” dedi.

Hariri’nin sözleri, Berri’nin parlamento seçimlerinden sonra yeni kurulacak hükümette Maliye Bakanlığı’nın da Şiilere verilmesini talep etmesi üzerine geldi. Berri, Maliye Bakanlığı’nın Şii Bakan Ali Hasan Halil’e verilmesini isterken, Hizbullah Genel Sekreteri Yardımcısı Naim Kasım da, dün yaptığı açıklamada, “Seçim sonuçlarına uygun ve Parlamento’daki temsiliyetle doğrudan orantılı bir Ulusal Birlik Hükümeti kurulması” çağrısı yaptı.

Cuma günü Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bir araya gelen Hariri, görüşme sonrası Bakanlar Kurulu’nun önümüzdeki Çarşamba günü toplanacağını açıkladı. “Lübnan Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı ve Bakanlar Kurulu’ndan başkasını tanımıyorum ve tanımaya da hazır değilim. Bakanlık dosyaları ile ilgili erken taleplerin hiçbir kıymeti yoktur” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanını, seçimlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi nedeniyle tebrik etmek için ziyaret ettiğini ve kendisine son gelişmelere dair bilgi verdiğini söyleyen Hariri, “Biz Lübnan’da istikrar, güven ve emniyetin devamlılığını arzu ediyoruz. Bu da Cumhurbaşkanı’nın ve benim takip edeceğim bir meseledir. İşlerin iyi gittiğine ve daha iyi bir aşamanın eşiğinde olduğumuza inanıyorum. Yeni meclis daha canlı olacaktır. Hepimiz Lübnanlı vatandaşların çıkarları için çalışacağız” ifadelerini kullandı.
Açıklamasında, Temsilciler Meclisi Başkanlığı’na da değinen Hariri, “Eğer sayın Berri Temsilciler Meclisi Başkanlığı’na aday ise onu desteklerim. Ancak, Parlamento ile ilgili hususta öncelikle Parlamento Başkanı’nı seçmemiz gerekiyor, daha sonra neler olacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

Hariri, Maliye Bakanlığı dahil, bazı Bakanlıklarla ilgili talepler hakkında ise şunları söyledi; “Sadece Maliye Bakanlığı’na dair talepler yok. Şu anda Parlamento Başkanının seçimi süreci işliyor. Daha sonra da Temsilciler Meclisi Başkanı seçilecek. Ben ya da başkası olsun bu süreçte Başbakan’ın oynayacağı rol bellidir; Cumhurbaşkanıyla koordineli olarak hükümeti kurmak için siyasi gruplarla istişare etmek. Erken taleplerin hiçbir değeri yok. Yetkili merciler hususunda ise daha önce söylediğim gibi bu aşamada Cumhurbaşkanlığı, Temsilciler Meclisi Başkanlığı ve Parlamento Başkanlığı haricinde başka bir yetkili merci tanımıyorum.”