Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri: Ekonomi alanındaki reformlar acı verici olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan parlamentosu, 2018 yılının bütçe görüşmelerini tamamladı. Başbakan Saad Hariri, bütçenin onaylanmasının gecikmesine gerekçe olarak ülkenin içinde bulunduğu ‘siyasi durumu’ gösterdi. Yolsuzluğa yönelik suçlamaları reddeden Hariri reformların acı verici olacağına dair uyarıda bulundu. Lübnan Maliye Bakanı Ali Hasan Halil de ülkenin iflas etmediğinin altını çizdi.
Hariri, mecliste yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Özeleştiri yapmayı severiz. Hızlı ve rekor bir sürede dosyayı tamamladığımızda sanki yanlış bir şey yapmış gibi ‘neden’ diye sorarız. Bütçenin hazırlılarının hızlı bir şekilde tamamlanması kabul edilmez olarak değerlendiriliyor. Yoğun ve gayretli çalışmalar sonucunda istenilen zamanda tamamlandı. Lübnan’ın önünde ülkeyi kalkındıracak proje fırsatları ve bunları finanse edecek toplantılar var. İlk defa tam teşekküllü projeler üzerinde çalışıyor ve bunlara yönelik finansman sağlıyoruz. Ülkede sorunlar ve politik anlaşmazlıklar mevcut. Onlardan ayrı olarak büyük dosyaların tamamlanması üzerinde çalışıyoruz. Gerçek yapısal reformlar, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve Lübnan halkını kamu idarelerinde çalışanların görevlendirmesine bırakmama başlıklarında yapılacak.”

Hariri, çarşamba günü yapılan toplantıda birçok milletvekillinin dile getirdiği yolsuzluk suçlamalarına da değindi. Konu hakkında şunları söyledi:

“Yolsuzluğa yönelik delille geldiğiniz takdirde yapan kişi Müstakbel Hareketi’nden de olsa yargı karşısında hesap vermesini sağlayacağım. Gözetim organları ve disiplin kurulunun rolünü artırıyoruz. Yolsuzlukla ilgili rastgele konuşulması üzücüdür. İflas etmiş bir devlet değiliz. Ancak her talep edileni şu an karşılayamayız. Görevimiz, gider ve ödemeleri azaltarak büyüme ile arasında bir dengeye ulaşmaktır. Harcamalarımızı azaltmalı ve yatırımların olduğu yerlere para harcamalıyız. Reformların acı verici olacağını bilmelisiniz. Kemer sıkmak istiyorsak bu vatandaşın çıkarınadır.”

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, elektrik konusunda “Hükümet elektrik için entegre bir plan hazırladı. Kalıcı çözümün sağlanana kadar 3 ila 5 yıl içinde geçici elektrik sağlamaya çalışılıyor. 2010’daki planı yürürlüğe koysaydık şu an bu ihalelere ulaşamayacaktık” diye konuştu.

Lübnan Maliye Bakanı Ali Hasan Halil de bütçenin ülke dışından yapılan bir taleple hazırlanmadığını söyledi. Konuşmasında bütçenin anayasal tarihe ve aslına uygun olarak sunulduğunu belirtti. Genel bütçenin çerçevesi dışında harcama olmadığını belirten Halil elektrik ücretlerinin de bütçeye dahil edildiğini belirtti.

Halil konuşmasında şunları söyledi:

“Çıkarılabilecek herhangi bir harcama veya eklenebilecek herhangi bir gelire yönelik gerekli düzenlemeleri yapmak için hükümet olarak hazırız. Borcun büyümesi kriziyle karşı karşıyayız. Fakat biz kesinlikle iflas eden bir devlet değiliz. Finansal olarak güveniliriz ve sorumluluklarımıza saygılıyız. Alınan borçların geri ödemelerinde herhangi bir gecikme yaşanmadı. Bu bütçe kazanılan hakları koruma altına alıyor. Kamu borçlarımızı yeniden yapılandırmamız gerekiyor. Ancak maliyeti hakkında bir diyalog sürecine ihtiyaç var. Yine de kimseye faiz ödemeden borç almak istediğimizi söyleyemeyiz.”