Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri gelecek hafta ‘Yeni Hükümet’ için görüşmelere başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Şarku’l Avsat

Yeni Hükümet’i kurmakla görevli olan Lübnan Başbakanı Saad Hariri önümüzdeki hafta parti genel başkanlarıyla resmi görüşmelere başlayacak.

Hükümet kurma çalışmalarını yakından takip eden Şarku’l Avsat’a Lübnan kaynakları hükümetin yakın zamanda kurulacağını gösteren önemli çabaların olduğunu aktarırken bunun için kesin bir vakit veremiyorlar.

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Lübnan kaynakları, artan gerilime rağmen engellerin ortadan kaldırılması ve bir anlaşmaya varılması noktasında önemli çalışmalar olduğunu dile getiriyorlar.

Ortada olumlu gelişmeler olduğunu söyleyen İlerlemeci Sosyalist Hareketi Başkanı Velid Canbolat yaptığı açıklamada “Başbakan Saad Hariri’nin sunduğu öneri değersiz kılmadan Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in yaptığı son teklifin objektif bir değerlendirme ve araştırmaya tabi tutulması lazım. Bu yapılırken zaman faktörünün bizim aleyhimize işlediğini gözden kaçırmamamız gerekiyor. Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri de krizin uzamasının tehlikesi dikkati çekti. Onunla aynı endişeleri taşıyoruz” dedi.

Öte yandan Başbakan Saad Hariri önümüzdeki günlerde hükümetin kurulması konusunda ilgili taraflarla doğrudan görüşmeler gerçekleştirmeye başlayacak.

Kaynaklar, Hariri’nin Basil ile bir görüşme gerçekleştirmesini ve görüşmede liderliğini yaptığı Özgür Yurtseverler Hareketi’nin tutumu hakkında Basil’den bilgi almasını bekliyor.

Söz konusu hükümet kurma turunda Hariri; Lübnan Kuvvetleri Partisi, İlerlemeci Sosyalist Hareketi ve Marada Hareketi ile görüşmeler gerçekleştirerek onlardan Bakanlıklar konusundaki yeni tekliflerini alacak.

Müstakbel Milletvekili Muhammed el-Hacer yaptığı açıklamada Hariri’nin tüm engellere rağmen hükümetin kurulması noktasındaki umudunu sürdürdüğüne vurgu yaparak Cumhurbaşkanı Avn ile işbirliği içerisinde kapsamlı bir hükümet oluşturulması için bazı boşlukların doldurulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Hacer yerel bir radyoya verdiği röportajda Hariri’nin engellerin aşılması noktasında iradeli olduğunu ve siyasi yetkililerin ülkenin içinde bulunduğu zor ekonomik koşullarda hükümetin kurulmasının kolaylaştırılması noktasındaki sorumluluğunu da üstüne aldığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in iki gün önce düzenlenen basın toplantısında teklif ettiği kriterlere cevaplar gelmeye başladı. Meclis’teki Güçlü Cumhuriyet Bloğundan Milletvekili İmad Vakim konuya ilişkin olarak “Özgür Yurtseverler Hareketi Genel Başkanı Cibran Basil’in kriterleri esnek” ifadelerini kullandı. Vakim “Her gün yeni bir kriter ile karşılaşıyoruz ve bunların hepsi hükümetin kurulmasını engellemeye yönelik” dedi.

Vakim devamla “Hükümet yapısı mevcut durumun bir yansıması. Basil vatandaşların ihtiyaçlarını hala görmezden geliyor. Esas ölçü halkın temsil edilmesidir. Basil’in konuşmasında beni en çok güldüren kısım “Marab anlaşmasını destekliyoruz” ifadesi oldu çünkü böyle konuştuğu bir anlaşma hakkında her gün kötü konuşuyor” dedi. Vakim, barışın sürmesi gerektiğini çünkü bunun toplum arasındaki bir barış olduğunu ve isteyenin onu yok edebileceğini söyledi.

“Herkes için uyarı çanları çalıyor”

Öte yandan Müstakbel Hareketi Genel Sekreteri Ahmed Hariri; Saad Hariri’nin hükümetin kurulması için 10 gün belirlediğine işaret ederek ülkenin bu konuda daha fazla lüksü kalmadığını belirtti. Hariri’nin ‘herkes için uyarı çanları çalıyor” ifadesinin herkesin ciddi olma vaktinin geldiği ve eğlenmeye vakit kalmadığını gösterdiğini söyleyen Ahmed Hariri “Bugün, uzlaşmayı siyasi birlik ile güçlendirilmesi için altın gibi bir fırsat var. Bu sayede ülke ekonomik kalkınma yoluna girecek. Bu fırsatı değerlendirmek herkesin sorumluluğu” dedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, genel seçimlerin ardından Başbakan Saad Hariri’yi 24 Mayıs’ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Ancak başta bakanlıkların paylaşılması olmak üzere siyasi taraflar arasında yaşanan çekişmeler nedeniyle Lübnan’da hala hükümet kurulamadı.

Meclis aritmetiği

Lübnan’da 9 yıl aradan sonra 6 Mayıs’ta yapılan genel seçimde, İslamcı Şii “Hizbullah” ve Seküler Şii “Emel” Hareketi ittifakının yanı sıra Lübnanlı Maruni Hristiyan Semir Caca liderliğindeki Lübnan Kuvvetleri Partisi de büyük ilerleme kaydetti.

Buna karşılık Cumhurbaşkanı Avn’ın partisi Maruni Hristiyan Özgür Yurtseverler Hareketi’nin milletvekili sayısı 22’den 18’e, Başbakan Hariri’nin Seküler Sünni çizgideki partisi Müstakbel Hareketi’nin ise 34’den 21’e düştü.

Mecliste Hizbullah 14, Emel Hareketi 17, Özgür Yurtseverler Hareketi ve müttefikleri 29, Müstakbel Hareketi 21, Lübnan Kuvvetleri Partisi 16, Dürzi lider Velid Canbolat’ın İlerlemeci Sosyalist Partisi 8, eski Başbakan Necib Mikati’nin seküler Sünni çizgideki Azm Hareketi 4, Esedçi çizgideki Suriye Sosyal Milliyetçi Parti 3, eski Cumhurbaşkanı adayı Süleyman Franci’nin partisi Maruni Hristiyan Marada Hareketi 3, Sami el-Cemil’in liderliğindeki Maruni Hristiyan Lübnan Ketaib Partisi 3 ve Şii Hizbullah’a yakın diğer bazı partiler de 4 sandalyeye sahip oldu.

Seçim sonucunda 2’si kadın 6 bağımsız isim de meclise girmeye hak kazandı.