Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri: Hala Suriye rejimi tarafından tehdit ediliyorum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Fransa merkezli ‘Paris Match’ dergisine verdiği demeçte, hala Suriye rejimi tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Öte yandan, Hariri, Rusya ve İran’ın Suriye savaşında zafer kazandığını ancak Beşşar Esed’e galip gelemediklerini belirti.

Hariri, tehdit edilip edilmediği sorusuna, “Her zaman tehdit var. Suriye rejimi ve aşırılık yanlıları dahil olmak üzere çok düşmanım var. Hakkımda ölüm kararı aldılar” şeklinde cevap verdi.

Öte yandan Hariri, dün akşam ailesini ziyaret etmek için Paris’e gitti.

2005 yılında babası Refik Hariri’ye düzenlenen suikastin sorumlusu olarak Suriye rejimini gösteren Hariri, suçu incelemekle görevli uluslararası mahkemenin, suikast ile ilgili, Şam’ın müttefiki Hizbullah’ın 5 üyesini suçlu bulduğunu belirtti.

“Putin ve Ruhani kazandı”

2011 yılından bu yana süren Suriye savaşında Esed’i zafer kazanmış olarak görüp görmediğini sorusuna Hariri, “O kazanamadı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani kazandı” şeklinde cevap verdi.

Tahran tarafından desteklenen ve Hariri hükümetinde yer alan Hizbullah, 2013’ten beri Suriye rejim kuvvetlerinin müttefiki. Hariri, Hizbullah’ın Suriye savaşındaki askeri katılımına sürekli karşı çıktı. İstifasını, bölgede yaşanan çatışmalarda Hizbullah müdahalelerini durdurmak için geri aldı.

“Suriye’nin sorunu olacak”

İsrail’in Suriye’de İran ve Hizbullah çıkarlarını hedef alıp almadığı konusundaki soruyu, “Bu konuda herhangi bir şey yapamayız. Suriye’de bu gerçekleşirse, Suriye’nin sorunu olacak, Lübnan’ın sorunu değil” şeklinde yanıtladı.

Röportajda, Hizbullah’ın, Lübnan’da siyasi bir rolü olduğunu belirten Hariri, “Silahları var, ancak Lübnan topraklarında kullanmıyorlar. Bu silahların başka yerlerde kullanılmamasını sağlamak, Lübnan’ın yararınadır” dedi. Hizbullah’ın dışarıdaki müdahalelerinin, Lübnan’a pahalıya mal olacağından korktuğunu söyleyen Hariri, Lübnan’daki bir siyasi grubun, İran’ın çıkarlarına hizmet eden operasyonlara katılmasını kabul etmeyeceğini söyledi.

Öte yandan, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, bu hafta başında, Hariri’nin istifasına ilişkin bir çözüm bulmak üzere, siyasi güçlerle istişarelerde bulundu.

Saad Hariri, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, “Duyduğunuz gibi her şey olumlu. Eğer bu olumlu hava devam ederse, inşallah gelecek hafta Lübnan halkına istifanın geri alındığını duyuracağız” ifadelerini kullandı.