Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri, hükümetin hızlı bir şekilde kurulacağı konusunda iyimser | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan hükümetinin kurulmasından sorumlu Başbakan Saad Hariri, parlamento bloklarıyla yapılan istişarelerin ardından “hükümet kurma sürecinin en kısa zamanda tamamlanacağına” dair iyimserliğini dile getirdi. Hariri, hükümet pozisyonlarına dair parlamento bloklarının talepleri ve tartışmaları kapsamında “Ortak anlayışa ulaşabileceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Saad Hariri, geçtiğimiz 1,5 yıl boyunca uzlaşma açısından egemen olan atmosferin ve eski hükümet kurma süreçlerindeki hızın, bugün de egemen olduğunu vurgularken olumlu duygulara hakim olmak gerektiğini belirtti.

“Herkesin hedefi devlet kurumlarını geliştirmek”

Hariri, meclis blokları ile Temsilciler Meclisi’nde gerçekleştirdiği istişarelerin sonunda “Hükümetin kurulmasını kolaylaştırmak için herkes arasında büyük bir iş birliğinin olduğunu” söyledi. Tüm tarafların ülkedeki bölgesel ve ekonomik zorluklar nedeniyle hükümet kurma sürecini hızlandırma gerektiği konusunda hem fikir olduğunu ifade eden Hariri, “Herkesin hedefi, ulusal ekonomiyi geliştirmek ve devlet kurumlarını güçlendirmek için çalışmaktır” dedi.

Hariri: Elimizden geleni yapmalıyız

Hariri yaptığı açıklamada, “Dinlediğim şeylerden sonra hükümet şekli ve bileşenleri açısından ülkeyi kalkındırmanın en iyi yolunu tespit edeceğim. İsteğimiz, bir Ulusal Uzlaşı Hükümetinin olması, karşılaştığımız ekonomik duruma dair bölgesel zorluklar ve anlayışlar kapsamında iç alanlarımızı güçlendirmek üzere bir araya gelmektir. Ekonomik durum en tehlikelisi. Elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü ülkedeki yolsuzluk ve israfı azaltmak için Cedar Konferansı ve yapmamız gereken reformlar sayesinde yaşadığımız bu boğucu durumdan kurtulmak için gerçek bir şansımız var” dedi.

Hariri’den istişare vurgusu

Saad Hariri, dönemin istişare dönemi olduğuna dikkati çekerken, “Tüm taraflar, olayları nasıl değerlendirdiklerini ve hükümetin temsil edilmesine dair tercihlerini ortaya koyuyor. Bazılarının hükümete, hükümetin küçültülüp ya da genişletilmesine dair tavsiyeleri var. Bazıları hükümetin 30 veya 32 bakandan, bazıları da 10 ila 16 bakandan oluşmasını ileri sürüyor. Ancak durum, bunların olacağı anlamına gelmiyor. Çeşitli siyasi bloklar var. Bir önceki hükümette olduğu gibi ortak bir anlayışa ulaşmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Saad Hariri, hükümet kurma konusunda zaman bakımından yorumda bulunmazken “Elimizden geldiğince hızlı olmak zorundayız” dedi.

“En kısa zamanda ortak anlayışa ulaşacağız”

Lübnan Cumhurbaşkanının hükümetteki payına değinen Hariri, “Herkes dilediğini isteme hakkına sahip. Bu aşamada meclis bloklarının taleplerine kulak veriyorum. Cumhurbaşkanı geçmişte bir paya sahipti, başbakanı yetkilendirdi ve bugün biz de ortak bir anlayışa ulaşabilmekteyiz. Kimse tekerleklere çomak sokmak istemiyor. Sonuç olarak en kısa zamanda ortak bir anlayışa ulaşacağız” şeklinde konuştu.

Hariri ayrıca, milletvekili Michel Murr dışında parlamento blokları ve parlamenterlerle de görüşmelerde bulundu. “Güçlü Lübnan” bloğunu temsil eden Dışişleri Bakanı Cibran Basil de bloğun, ulusal birlik fikri önerisinde bulunduğunu belirtti. Basil, Bakanlık tarafından yayınlanan bildirideki önceliklerin ‘Suriye’den göç, ciddi ekonomik durum, yolsuzlukla mücadele, reformların uygulanması ve ekonomik acil durum planının oluşturulması” olduğunu ifade etti.

“Başbakan Hariri’yi destekliyoruz”

Aynı şekilde “Güçlü Cumhuriyet” bloğunu temsil eden Milletvekili Georges Advan ise hükümetteki temel ve temsili güçlerin ayrı tutulmasında herhangi bir menfaat gözetilmediğini söyledi. Advan, “Başbakan Hariri’yi destekliyor ve kabul ediyoruz. Ona destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Enver el-Halil’den Maliye Bakanlığı ısrarı

Kalkınma ve Kurtuluş bloğunu temsil eden Milletvekili Enver el-Halil de Hariri ile görüşmesi sonrasında bloğun, Hariri ile hükümetin şekli ve hacmi konusunu ele aldığını ifade etti. Bloğun, anayasa ve ulusal uzlaşı belgesine olan bağlılığını vurgulayan el-Halil, Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ni onayladıklarını belirtirken, Maliye Bakanlığı pozisyonuna yönelik ısrarını da sürdürdü.

Müstakbel bloğunu temsil eden Bahia Hariri de Saad Hariri ile görüşmesinin ardından, “Başbakan Hariri’nin ulusal bir entegrasyon hükümetinin oluşumunu hızlandırma gereğini dile getirdik. Kadınların hükümette dengeli bir şekilde temsil edildiği konusunda endişe duyuyoruz. Temsilciler Meclisi’nde 6 kadın var” ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Ili Farzali de Hariri ile görüşmesi sonrasında “tutarlı ve güçlü bir hükümet” çağrısında bulundu. Farzali, “Tutarlı ve güçlü bir hükümet oluşturmak için parlamento blokları arasında daha fazla ortak alanlar var” dedi.
“Gerekli olan şey dikkatli olmaktır”

Eski Lübnan Başbakanı Tamam Selam da “Ülkeyi korumak için telif konusunda hızlı olunması, özellikle de büyük bir atölye oluşturulması gerektiğini söyleyenler var. Aceleci değilim, gerekli olan şey dikkatli olmaktır. Çünkü bir sonraki aşamada hükümet üyelerinin seçimi gerçekleşecek” dedi. “Demokratik Buluşma” bloğunu temsilen Timur Canbolat da “Başbakan Hariri’ye başarılar diledik. Parlamento seçimlerinin sonuçlarını dikkate alan ulusal birlik hükümetinin oluşturulmasının önemine vurgu yaptık” şeklinde konuştu.

Öte yandan Direnişe Vefa Bloğundan Milletvekili Muhammed Raad, “Ülkede Kamu Planlama Bakanlığı’nın olması gerektiğini belirttik ve kendisine misyonunda başarılar diledik” dedi. ABD’nin yaptırımlarıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Raad, “Lübnan dışını etkiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Hükümete katıma konusunda ısrarcıyız”

Aynı şekilde Ulusal Blok’u temsil eden Milletvekili Ferid el-Hazin de “Temsilciler Meclisi’nde temsil edilen tüm siyasi güçleri kapsayan ulusal birlik hükümeti kurma gereksinimi ve yolsuzluğa son vermek için gerekli reformları benimseme ihtiyacı” üzerinde durduklarını vurguladı. İyi bir reform projesinin gerçekleşmesini dilediklerini söyleyen el-Hazin, “Hükümete katılma konusunda ısrarcıyız. Egemenlik ve hizmet pozisyonlarında iki Hristiyan ve bir Müslüman koltuk talep ediyoruz” dedi.

Ermeni Milletvekilleri bloğundan Milletvekili Hagop Pakradounian ise, bloğun Ermenilerden iki bakanı barındıracak 32 bakandan oluşan bir hükümet kurulması çağrısında bulunduğunu söyledi. Cebel-Lübnan ilinin Güvencesi Bloğu’nu temsil eden Talal Arslan da “Dürzi bakanlıkları temsil etme ısrarımızı dile getirdik” dedi.