Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri, hükümetin kurulması için Berri’den yardım istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, birkaç gün içinde hükümetin kurulmasını kolaylaştıracak çözümler sunacağını söyledi. Kısa süre önce Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile bir görüşme yapan Hariri, dün görüştüğü Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’den yardım istediğini ifade etti.

Berri ile yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yapan Hariri, hükümetin kurulmasını engelleyen sorunların, taraflara verilecek paylarla ilgili iç sorunlar olduğunu söyledi. Taraflara, kendilerine verilecek payı değil ülkelerini düşünme çağrısı yaparak, kısa süre içinde Cibran Basil dahil bütün taraflarla yeni toplantılar gerçekleştireceğini kaydetti.

Hariri, açıklamasında, “Ekonomik ve bölgesel olarak zor günler yaşıyoruz. Bir an önce harekete geçmeliyiz. Hükümetin kurulma sürecinin önümüzdeki günlerde hızlanmasını temenni ediyorum. İşleri kolaylaştırmaya çalışıyorum. Ancak hükümetin kurulamamasının sorumluluğunu yüklenmek istiyorlarsa buyursunlar” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda dillendirilen sokak protestoları tehditlerine de değinen Hariri, “Bu tehdidi yapanlar, bunda çözümü görüyorlarsa yapsınlar” dedi.

“Dış müdahale de dış baskı da yok”

Hükümetin kurulma sürecinde dış etkilerin olmadığını dile getiren Hariri, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Dış müdahale de dış baskı da yok. Sorun taraflara verilecek paylarla ilgili bir iç sorundur. Birkaç gün içinde masaya bazı çözüm önerileri getirebilirim. Umarım bu öneriler karşılık bulur. Kısa zaman içinde de Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşeceğim.”

Gözler Hariri’nin siyasi hareketlenmeleri ve toplantılarına çevrilirken, Lübnan Kuvvetleri Partisi Başkan Yardımcısı George Advan, hükümetin kurulmasının önündeki iç engellerin, siyasi tarafların kendi aralarındaki mücadelesinden kaynaklandığını söyledi. Hükümetin kurulmasında en büyük desteğin Hizbullah’tan geldiğini ifade etti.

Parti komitelerinin toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalar yapan Advan, ana sorunun Özgür Yurtseverler Partisi’nin yaklaşımları olduğunu ve partinin kendi kontenjanı ile Cumhurbaşkanının kontenjanının birbirine karıştırdığını belirtti.

Lübnan Kuvvetleri ile Cumhurbaşkanı Avn arasında varılan “Murab Anlaşması”na da değinen Advan, anlaşmanın ilk aşamasının Cumhurbaşkanlığı seçimiyle tamamlandığını ve karşı tarafın bu saatten sonra anlaşmadan çıkmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Advan, ayrıca, Dışişleri Bakanı Cibran Basil’i eleştirerek, “Basil eğer kendisini gelecekte Cumhurbaşkanı adayı olarak göstermek istiyorsa bu yöntemler ona zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, parlamentodaki “Direnişe Vefa Grubu” hükümetin kurulma sürecinin gereğinden fazla uzadığını belirterek, sürecin kontrolden çıkmaması yönünde uyardı. Grup, haftalık toplantısından sonra yayınladığı açıklamada, “Bu tehlikenin atlatılması ve vatandaşları baskı altına alan hayati konulardaki sorunların giderilmesi için hükümetin bir an önce kurulması gerekiyor” cümlelerini kullandı.

Açıklamasında, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşüne ilişkin Şam hükümetiyle kurulan koordinasyona da değinen Grup, Lübnan ve Suriye ilişkilerindeki mevcut olumsuz yaklaşımların Lübnanlılara ve Lübnanlıların çıkarlarına tehdit arz eden bir yük getirdiğine ve ülkenin ekonomi ve istikrarını tehlikeye attığına işaret etti.