Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri: Hükümetin kurulması için gece gündüz çalışıyorum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Saad el-Hariri, önceki gün yaptığı açıklamada, hükümet kurma çalışmalarına işaret ederek “Yüzeysel konuşmaların, gerginliğin, suçlamaların ve böbürlenmenin bir faydası yok. Hükümeti kurmakla ilgili hedeflere ulaşmak için sessizce ve gece gündüz demeden çalışıyorum. Allah’ın izniyle hedefe ulaşacağız” dedi.

Ana siyasi oluşumlar yeni hükümette

Hariri, Lübnan siyasetinde ana omurgayı oluşturan siyasi oluşumları da kapsayan ulusal uzlaşı hükümeti kurmaya çalıştığını vurgulayarak, “Reform ve yatırım programlarının yürürlüğe girmesini sağlamak ve Sedir Konferansı’nda toplanan yaklaşık 12 milyar dolar fonun bu programların ilk aşamasında kullanılmasını güvence altına almak gerekir. Çünkü ben bu programları ülkemizin krizden kurtulması için son ümit olarak görüyorum” dedi.

Hariri önceki akşam yaptığı açıklamada, “Bu siyasi oluşumları kabine masası etrafında toplayarak onlardan, ülkemize ve vatandaşlarımıza hizmetlerin ulaşması için bu programların el birliği ile hayata geçirilmesini talep edeceğim. Burada yüzeysel konuşmaların, gerginliğin, suçlamaların ve böbürlenmenin bir faydası yok” dedi.

Hariri: Hedefimiz en kısa sürede hükümeti kurmak

Hariri, “Ben anayasayı biliyorum, herkes biliyor. Sorumluluk alan bir başkan olarak anayasa ilkelerine göre çalışıyorum. Yayılan söylentilere ve tartışmalara gerek yok. Tüm bunların çalışmalarımızla ilgisi de yok. Bizim esas hedefimiz en kısa sürede hükümeti kurmak” diye konuştu.

Başbakan Hariri konuşmasının devamında ise, “Şimdi bazıları çıkıp, hükümetin kurulmasında parlamento seçimlerinin dikkate alınması gerektiğini söylüyor. Olması gereken de bu zaten. Eğer kurulan hükümette seçim sonuçlarının dikkate alınmadığı düşünülürse o zaman meclis güvenoyu vermez. Yok, eğer hükümet meclisten güvenoyu alırsa o zaman seçim sonuçlarıyla bir çelişkinin varlığından bahsetmenin bir anlamı yok” ifadelerini kullandı.