Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri ile Canbolat arasında ‘kırgınlıkları giderme’ görüşmesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Siyasi temaslar, Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri ile İlerici Sosyalist Partisi (PSP) Genel Başkanı Velid Canbolat arasındaki gerginliği ortadan kaldırmayı başardı. İki lider dün gerçekleştirdikleri görüşmede bir sonraki aşamada ‘işbirliği yapma’ konusunu ele aldı.

‘Merkeziyye’ haber ajansının, görüşmede hazır bulunan kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, Canbolat ve Hariri arasındaki gerginliği azaltma ve ikili arasında doğrudan bir görüşme gerçekleştirme çabalarının ardından PSP Genel Başkanı, dün Lübnan Başbakanı’nı Beyrut’taki Hükümet Sarayı’nda (Beytul Vasat) ziyaret etti. Toplantıda, kırgınlıkların giderilmesi ve bir sonraki aşamada işbirliği konuları ele alındı.

İlerici Sosyalist Parti Başkanı, oğlu Timur Canbolat’ın parlamentodaki koltuğuna geçmesinin ardından milletvekilliği görevinin dışında kaldığını söyledi. Canbolat, bu demokratik görüşmenin Saad el- Hariri’nin başbakan olmasını sağlayacağını belirtti.

Canbolat, Hariri ziyaretinin ardından, Meclis Başkanı Nebih Berri ile olan dostluğu nedeniyle bazı üyelerin seçilmesi konusunda kendilerini özgür bırakacağını ancak Meclis Başkanı Yardımcılığı’na Eli el-Ferzeli’nin getirilmesini talep edeceğini söyledi.