Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri: İntikam değil, adalet istiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM’ye bağlı Uluslararası Lübnan Özel Mahkemesi’nde, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin suikast sonucu öldürülmesine ilişkin davanın son duruşması görülmeye başlandı.

13 yıl önceki suikastı işledikleri iddia edilen Hizbullah üyesi 4 zanlının gıyaben yargılandığı davanın son duruşmasına, Refik Hariri’nin oğlu Lübnan Başbakanı Saad Hariri de katıldı.

Saad Hariri, babası Refik Hariri’nin 2005’te suikast sonucu öldürülmesiyle ilgili dava için “intikam değil, adalet istediklerini” kaydetti.

2004 yılının Ekim ayında istifa eden eski Lübnan Başbakanı Hariri, 2005 yılının Şubat ayında Beyrut’taki Bahriyye Caddesi’nde patlayıcı yüklü bir kamyonla gerçekleştirilen bir intihar saldırısı sonucu hayatını kaybetmiş, olayda Hariri dahil 23 kişi hayatını kaybetmişti. Suikastte, 226 kişi de yaralanmıştı.

Duruşmanın, 21 Eylül’e kadar devam etmesi bekleniyor. Kararın ise önümüzdeki sene açıklanacağı belirtiliyor.

Uluslararası Lübnan Özel Mahkemesi, 30 Haziran 2011’de Hizbullah örgütü üyeleri olan Selim Cemil Ayyaş, Mustafa Emin Bedreddin, Hüseyin Hasan Anisi ve Esed Hüseyin Sebra hakkında Hariri suikastını planlamak ve düzenlemek suçundan tutuklama kararı vermişti.

Çıkarılan tutuklama emirlerine rağmen Lübnan Hizbullah’ı, şüphelileri teslim etmeyi reddetti. Bu nedenle sanıklar, 2 Şubat 2012’den itibaren gıyabında yargılanıyor. Zanlılar için savcıların hazırladıkları iddianamelerin 16 Ocak 2014’te okunmasıyla, 2005’te düzenlenen Hariri suikastının ilk duruşması gerçekleştirilmişti.