Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri: Lübnan’a istikrar geri gelecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan ve Başbakan Saad Hariri’ye destek vermek için, Paris’te düzenlenen ‘Lübnan için Uluslararası Destek Grubu’ toplantısı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından açıldı.

Toplantının açılışında konuşan Hariri, ‘Lübnan için Uluslararası Destek Grubu’ toplantısına ev sahipliği yaptığı için Macron’a teşekkür ederek, “Lübnan’a karşı olan dostluk ve ilgisini vurgulamaya devam ediyor. Kendisine şahsen bir kez daha minnettarım” dedi.

Lübnan’ın zor bir süreci dostları sayesinde atlattığını söyleyen Hariri, “Lübnan krizi atlattı. Siyasi, ekonomi ve güvenlik konularındaki istikrar geri gelecek” değerlendirmesinde bulundu.

Hariri, Lübnanlı tüm siyasi partilerin bölgesel çatışmalardan kendini dışlama ilkesine ve Arap ülkelerinin ‘iç işlerine karışmama prensiplerine’ uymayı tekrar teyit ettiklerini vurgulayarak, bunun üzerine istifasını geri çekmeye karar verdiğini hatırlattı.

Hariri, “Hükümetim, şimdi kendisini Arap devletleri ve uluslararası toplum ile ilişkileri en iyi seviyede sürdürme görevine adadı” şeklinde konuştu.

“Lübnan’da istikrar Suriyeli mültecilere bağlı”

Ülkesindeki istikrarın Suriyeli mültecilere bağlı olduğuna vurgu yapan Hariri, Lübnan’ın 1,5 milyon Suriyeli göçmeni ağırladığını ve bunun da ekonomik bir boyutu olduğunu söyledi. Lübnan’da Suriyeli mültecilerin dayattığı zorluklarla yüz yüze kalınırken ülke vatandaşlarının da ihtiyaçlarına cevap verilmesi gerektiğini belirtti.

Hariri, bu krizin çözülebilmesi için mültecilerin insani şekilde ülkelerine dönmelerini gerektiğini belirterek, ülkedeki ilgili kurumların altyapısının güçlendirilmesi ve bunun için uluslararası toplumun destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Yapılması gereken reformları sürdürmesi ve mayıs ayında parlamento seçimlerinin düzenlemesi gerektiğine işaret eden Hariri, Lübnan ordusunun fedakarlıklarına da övgüde bulunarak, Anayasa ve Taif Anlaşması’na saygı çerçevesinde, diyalog ve uzlaşma kabiliyetinin sivil barışın sağlanmasına katkıda bulunduğunu vurguladı.

Lübnan’daki ekonomik duruma da değinen Hariri, Lübnan Bankası ve Lübnan’daki bankacılık sektörünün bir bütün olarak, uluslararası kanunlara ve düzenlemelere tam uyum sağlamaya devam ettiğini kaydederek, “Bu önemli, çünkü bankacılık sektörümüzün istikrarı, Lübnan ve ekonomisinin istikrarı için vazgeçilmez bir koşuldur” dedi.

Ayrıca Hariri, Fransız Dışişleri Bakanlığı Merkezi’nde, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Bassil ve Nader Hariri ile bir araya gelerek, Lübnan ve bölgedeki genel durumun yanı sıra, ikili ilişkiler konularını ele aldı.