Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri, Macron ile görüşmek üzere Paris’e gitti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Eski Başbakanı Sad el-Hariri, bugün, Fransa’nın Başkenti Paris’e gitti. Hariri’ye yakın kaynaklar ve el-Mustakbel televizyonu, Hariri’nin Paris’te, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir görüşme yapacağını ifade etti.

Hariri, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in, kendisinin Suudi Arabistan’da zorla alıkonulduğuna dair sarf ettiği sözlere cevap vererek, Paris’e gitmek üzere yola çıktığını bildirmişti.

Sosyal medya ağı twitter hesabı aracılığıyla bir açıklama yapan Hariri, Suudi Arabistan’da bulunmasının sebebinin, Lübnan’daki durum ve Lübnan’ın Arap coğrafyasıyla ilişkilerine dair istişarelerde bulunmak olduğunu söyledi.

“Suudi Arabistan’da istişareler gerçekleştirmek için bulunuyorum”

Hariri, açıklamasında, “Suudi Arabistan’da bir takım istişareler gerçekleştirmek için bulunuyorum. Benim ve ailemin burada bulunmasına dair ortaya atılan iddialar, sadece spekülasyondan ibaret” ifadelerini kullandı.

Lübnan’ın Eski Başbakanı Sad el-Hariri’nin, 4 Kasım günü, Riyad’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret esnasında sürpriz bir şekilde görevinden istifa etmesini açıklaması, Lübnan’da siyasi bir krize sebep olmuştu.

Öte yandan, el-Mustakbel Partisi Meclis Grup Başkanvekili İkab Sakr, “Hariri, Fransa ziyaretinden sonra Beyrut’a dönmeden küçük bir Arap ülkeleri turu gerçekleştirecek” bilgisini verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise dün, İsveç’in Göteborg kentinde yaptığı açıklamada, “Hariri, önümüzdeki haftalarda ülkesine dönmeyi düşünüyor” demişti.