Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri, Sisi ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, istifa eden Lübnan Başbakanı ile Kahire’de görüştü.

Sisi, istifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile yaklaşık bir saat görüşmede bulundu. Lübnan ve bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkiler de ele alındı.

Hariri daha sonra Lübnan konusunda verdiği destek ve istikrar için Sisi’ye teşekkür ederek, Beyrut Bağımsızlık Günü’ne bugün (Çarşamba) katılacağını söyledi.

Hariri gazetecilere, “Cumhurbaşkanı Sisi’ye ev sahipliği yaptığı ve Lübnan’ın istikrarı üzerine uzun bir konuşma yapmış olduğumuz akşam yemeğinden dolayı teşekkür ediyorum.” Dedi.

‘İnşallah yarın bağımsızlık günü tüm Lübnanlılar için bir bayram olacak, dedi.

Paris’te söylediğim gibi, Lübnan’daki politik pozisyonumu açıklayacağım. Şimdi siyaset hakkında konuşmayacağım, dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Hariri’yle görüşmeden önce Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bir telefon görüşmesi yaptı. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Radi, Mısır ve Lübnan arasındaki ikili ilşkilerin güçlendirilmesi, Lübnan’daki siyasi olaylar ve Lübnan’ın istikrarını ve ulusal çıkarını koruması için iki Cumhurbaşkanının durum hakkında yoğun koordinasyon ve istişareye devam etme kararı aldıklarını, vurguladı.

Başbakan Saad Hariri’nin Bağımsızlık Günü kutlamalarına katıldıktan sonra Beyrut’un merkezinde olan evinde istifası için gerekli hazırlıkları sonlandıracağı bekleniyor.

Lübnan’ın iki olasılığı var: ya Hariri’nin yeni koşullar altında istifa etmesi ya da bu hükümetin başında hayatta kalması, alternatif bir çözüm arayışının başlaması “kendi kendini dışlama politikası” ve özellikle bölgedeki çatışmalardan en önemlisi olan Hizbullah’ın yeni bir hükümet kurması.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Hariri Beyrut’a dönmeden ve onunla yüz yüze görüşmeden istifasını kabul etmeyeceğini söylemişti. Kaynaklar, Mişel Avn’ın Hariri ile bir araya gelmesinden önce bu istifanın yürürlüğe girmeyeceğini doğruluyor ve istifasına sebep olan nedenleri tartışıyor, alternatifler bulmaya çalışıyor ve istifasını geri almaya çağırıyor, Kaynaklar, Şark’ul Avsat’a “Tüm partiler, Hariri’nin ve bu hükümetin devam etmesini istiyor”dedi. Şayet başarısız olunursa bir sonraki adımların değerlendirileceğini belirtiyor.

Bu bağlamda, Anayasa uzmanı Edmon Rizk, Cumhurbaşkanı’nın hükümetin istifasını kabul etmesinin ardından, yeni bir başbakan görevlendirmek üzere parlamento istişarelerine başlamak üzere geçici bir hükümet kuracağını, söyledi. “Hariri’nin Lübnan’ın dışından aniden istifası Lübnan’ın siyasi hayatında bir emsal olarak görülüyor normalde bir toplantı sırasında başbakan tarafından yazılı olarak istifa etmek gelenektir. Başbakan’ın Cumhurbaşkanına uygun olarak istifasını teslim etmesi için gereken işlemler hızlandırılacaktır” dedi.

Rizk, “Cumhurbaşkanı’nın Başbakanı görevine devam etmeye zorlayamayacağını” vurguladı. Avn, Hariri istifa etmezse, doğrudan görüşlerini sunmadan önce onunla anlaşmaya varmalıdır” dedi.

Hizbullah’a yakınlığıyla tanınan siyasi analist Kasım Kassir, hem iç hem de dış partilerin mevcut hükümeti korumak için çaba ve arzu içinde olduğunu kabul ederken aynı zamanda Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın bu süreçte Hariri ile görüşme girişiminde bulunduğunu ifade etti.

Müstakbel Milletvekili ve Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muin el Marabi, Nasrallah’ın son konuşmasında bahsettiği şey karşısında Şarku’l Avsat’a “Bizim için önemli olan mesaj değil, gerçekler ve çözüm sadece Hizbullah’ın Lübnan dışında katıldığı savaşlardan çekilmesi ve silahlarını devlete teslim etme seçeneği ile Lübnan’daki herhangi bir siyasi partiye dönüşmesidir” dedi.

Marabi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Hizbullah’ın mevcut hükümetin hayatta kalmasıyla ilgilendiğini ve Hariri’nin dönüşünden sonra imkansız veya aranabilir olup olmadıklarına ilişkin olarak bir görüş birliğine ulaşmak için çaba göstereceğini söyledi.
Marabi, “Hükümetin Hizbullah’ın eylemlerini reddetiği için istifa ettiğine” dikkati çekerken, “Bugün artık boşlukları onarmaya ancak bölgedeki çatışmalardan Hizbullah’ın net bir şekilde ayrılmasına ihtiyaç var” dedi.

Öte yandan Hizbullah tarafsız yeni bir hükümetin ya da teknokratlar hükümetinin kurulmasını reddediyor. Buna karşın yurt dışındaki çatışmalardan çekilme ve silah gönderimini durdurma konusunda olumlu mesajlar veriyor.

Cabbur, “Hizbullah, yeni bir çözüm bulunmadan önce söz konusu savaşlardan çekilmeyi teminat altına almalı ve uygulamalı. Ve sadece konuşmak değil, Nasrallah son konuşmasında denediği gibi. Dolayısıyla yakın gelecekte çözüm için herhangi bir ufuk görmüyorum ve muhtemelen Hariri yeni bir çözüme ulaşılamamasından dolayı yeni bir hükümet kurmak üzere yeniden atanacak” ifadelerini kullandı.