Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri, Suriye rejimi ile ilişkilerin dayatılması hükümetin kurulmasına engel olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, yeni hükümetin kurulmasına ilişkin çalışmalarda ilerleyiş kaydedemediklerini belirterek, “Bu Lübnan’ın başarısızlığı. Hükümetin kurulamamasında hiçbir dış etki yok” dedi. Suriye rejimi ile normalleşmenin hükümetin kurulması için bir şart olarak dayatılmaya devam edilmesi halinde hükümetin kurulamayacağını bildirdi.

Başbakan Hariri, dün partisinin grup toplantısı öncesi gazetecilerle bir sohbet toplantısına katıldı. Toplantıda, birçok konuya dair görüş belirten Hariri, bazı çevrelerin hükümetin kurulması için Suriye rejimi ile normalleşmeyi bir şart olarak dayatmasına da değinerek, “Bu durum devam ederse hükümet kurulamayacak. Açıkça söylüyorum” dedi.

“Hükümetimizi bir an önce kurmalıyız”

Hariri, gazetecilerle katıldığı sohbet toplantısında şunları söyledi;

“Bölgesel bir krizin çevrelediği, ekonomik sorunları olan bir ülkeyiz. Hükümetimizi bir an önce kurmalıyız. Bu hükümet, ulusal uzlaşı hükümeti olmalı ve herkesin katılımı sağlanmalıdır. Herhangi bir kesim dışlandığını düşünürse hükümete düşman gördüğü diğer kesimi etkisizleştirmek için girecektir. Bu da bizi geçmişte ulusal uzlaşı hükümeti olarak kurulan ancak hiçbir zaman öyle olmayan bir hükümete götürür.”

Hükümetin kurulması çalışmalarının bütün partilerin yardımlaşmasıyla sürdürülmesi gerektiğini dile getiren Hariri, böyle olmaması halinde parlamentoda sorunlar yaşanacağına dikkat çekerek, “Şüphesiz bazı taraflar hala şartlarında ısrar ediyor. Ancak biz, bugün, bütün tarafların bazı tavizler verdiğini de görüyoruz. Belki de hükümete son şeklini vermek için hala biraz zamana ihtiyacımız vardır” dedi.

“Gözle görülür ilerlemeler kaydettik”

Bakanlık sayıları gibi konularda gözle görülür ilerleme kaydettiklerini belirten Hariri, “Biraz daha zamana ihtiyacımız var” diyerek, somut bir sonuca ulaştıklarında Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ı ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

“Lübnan Kuvvetleri’nin talepleri açık”

Gazetecilerin, Lübnan Kuvvetleri Partisi tarafından öne sürülen talepler ve “Hristiyan düğümü” olarak bilinen sorunlara dair soruları da yanıtlayan Başbakan Hariri, “Lübnan Kuvvetleri Partisi, taleplerinde gayet açık. Kendilerine Başbakan yardımcılığı ya da icracı bakanlık verilmesini istiyorlar. Parti, 4 prestijli bakanlığa razı olmayı reddetti. İcracı bakanlıklar konusu ise biraz daha zamana ihtiyaç duyuyor. Herkes sorunların çözümü için çalışıyor ama sorun her grubun taleplerini medyaya yansıtması ve bu yüzden geri adım atmak istememesi nedeniyle düğümleniyor” ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in, kendisinden Lübnan Kuvvetleri’ne kendi payından icracı bakanlık vermesini istediği iddialarını da yalanladı.

Hariri, Lübnan Kuvvetleri’ne icracı bakanlık verilmesine itiraz eden tarafın kim olduğu sorusuna ise şu cevabı verdi;

“Hiçbir parti ya da gruba suçlama yöneltmek istemiyorum. Ama herkes sorunların ve engellerin neler olduğunu biliyor. Bizden beklenen bu sorunlardan çıkış yolu bulmamızdır. Fakat hükümetin kurulması bazı taraflara kaybetme, bazılarına da kazanma duygusu verirse bu durum hükümetin işleyişini de etkileyecektir. Ben herkesin hakkını aldığına inandığı bir hükümet kurmak istiyorum.”

“Velid Canbolat’ı kimse görmezden gelemez”

Lübnan’da, son zamanlarda Özgür Yurtseverler Partisi ve Dürzi lider Velid Canbolat’ın İlerlemeci Sosyalist Partisi arasındaki sözlü sataşmalar tırmanıyor. Başbakan Saad el-Hariri, gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında bu konu hakkında gelen soruları da yanıtlayarak, “İlerlemeci Sosyalist Partisi lideri Velid Canbolat, ülkenin temel siyasi aktörlerindendir. Onun varlığı görmezden gelinemez. Canbolat, kendi bölgesinde seçimi kazandı ve herkes bunu kabullenmeli” ifadelerini kullandı. Bu konuda konuşmanın kimseye bir şey kazandırmayacağını dile getiren Lübnan Başbakanı, “Aynı vatanı paylaştığımız sürece bu konunun kime faydası var? Siyasi ve kalkınma projeleri konusunda farklılık göstermemiz doğal bir durum ancak bunun dışındaki konuları konuşmanın ne faydası olabilir ki? Ne geriletir, ne de ilerletir” dedi.