Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri: Yakın zamanda Lübnan’a döneceğim | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’ın istifa eden Başbakanı Sad el-Hariri, dün yaptığı açıklamada, Lübnan halkına itidal çağrısı yaparak, iki gün içinde Beyrut’a döneceğini söyledi. Hariri’nin Lübnan’da tarafsızlık siyasetine uyulması halinde istifa kararını gözden geçireceğini açıklaması, Lübnan’a dönüşünün yeni bir başlangıç olabileceği yorumlarına sebep olmuştu.

Twitter aracılığıyla açıklama yapan Hariri, “Ben iyiyim ve yakında Lübnan’a döneceğim, ailem ise kendi memleketinde Suudi Arabistan’da kalacak” dedi.

Hariri’nin başkanlığını yaptığı el-Mustakbel Partisi ise, konuya ilişkin yayınladığı açıklamada, temel ulusal ilkelere, Anayasa’ya ve Lübnan’ın iç çatışmalardan korunmasını ve diğer Arap ülkelerinin iç meselelerine dair tarafsız siyaseti ön gören Taif anlaşmasına bağlı olunması gerektiği vurgulandı.

Partinin adil ve güçlü devlet görüşü, devletin bütün Lübnan topraklarına egemen olması ve başta 1701 sayılı karar olmak üzere Lübnan’a ilişkin uluslararası kararlara saygı duyulması gerektiği yönündeki tavrına yeniden vurgu yapılan açıklamada, emniyet kurumunun, Lübnan vatandaşları ve Lübnan topraklarının korunmasından sorumlu tek güç olduğu ve devletin emrinde çalışması gerektiğinin altı çizildi.

Öte yandan, içte ve dışta siyasi görüşmeler gerçekleştiren Lübnan Cumhurbaşkanı Michael Avn, konuya ilişkin olarak, dün yaptığı açıklamada, “Lübnan’daki siyasi ve dini liderlerin Hariri’nin istifasına dair tavrının tek olduğunu ve ulusal iradeyi yansıttığını belirtti. “Hariri’nin Beyrut’a dönüşü istifa kararının nedenlerini ve hangi şartlarda alındığını anlamak için bir istişare alanı açacaktır” dedi. Avn, uluslararası toplumun, Lübnan’ın egemenliği, bağımsızlığı, toprak güvenliği ve iç işlerine karışılmaması yönündeki tavrının kendisini rahatlattığını sözlerine ekledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Avn, dün, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmet el-Cabir el-Sabah’ın Lübnan’daki siyasi krize dair görüşlerini bildirmek üzere kendisini ziyaret eden Kuveyt’in Beyrut Büyükelçisi Abdulal Süleyman el-Kinai ile görüştü.

Yapılan görüşmede, el-Kinai, Kuveyt devletinin Lübnan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediğini ifade etti.

Ayrıca Avn, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Merkel, görüşmede, Başbakan Hariri’nin istifasından sonra Lübnan’da meydana gelen gelişmeleri yakından takip ettiğini bildirerek, Cumhurbaşkanı Avn’ın krizin çözümünde olumlu bir rol üstlenmesi gerektiğine dikkat çekti.