Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Hariri, Yeni Hükümeti kurma sürecinden geri çekilmedi” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan’da Yeni Hükümet’in kurulması için zorlu pazarlık süreçlerinin uzlaşıyla sonuçlanmasının ardından (Şii) Hizbullah’ın 8 Mart Cephesi içerisinde müttefiki olan 6 Sünni milletvekilinin de yeni Bakanlar Kurulu’nda yer alması talebinin doğurduğu ‘son dakika engeli’ni aşma çabaları devam ediyor.

Bu çerçevede yapılan temaslar hususunda herhangi bir ilerleme kaydedilmezken, (Sünni) Müstakbel Milletvekili Bahia Hariri, Fransa’da bulunan Başbakan Saad Hariri’nin “süreçten geri çekildiği” iddialarını yalanladı. Milletvekili, Hariri’nin “hükümeti kurma süreci zamanını kullanma hakkı olduğunu” vurguladı.

Hariri 11 Kasım’a kadar Paris’te

Başbakan Saad Hariri, Fransa’ya ziyarette bulunurken, Beyrut’tan yayın yapan MTV TV kanalından aktarılana göre önümüzdeki hafta da orada kalması ve Paris’teki kalış sürecinin “1. Dünya Savaşı’nın sonlanmasının yıl dönümü dolayısıyla 11 Kasım’da katılacağı konferansa” kadar sürmesi bekleniyor.

Bu çerçevede Maruni Patriği Beşara er-Rai, Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşmesi sonrasında “Avn’ın ve Hariri’nin çabalarının desteklenmesi gerektiğini” söyledi. Rai, ulusal birliği sağlama ihtiyacına da dikkati çekti. “Cumhurbaşkanı Avn, hükümetin kurulma sürecinde bir başarısızlığı kabul etmeyecek” diyen Maruni Patriği, “Tekere çomak sokmuyoruz aksine süreci kolaylaştırıyoruz. Geniş vaadede siyasetin iç dengesini sağlamalıyız” şeklinde konuştu. Patrik Rai, Avn ile dayanışmasının, herkesin Avn’ın tavrını desteklemesine yardımcı olacağı yönündeki ümitlerini dile getirirken, “Çözümler; Lübnan, iç birlik ve iç denge pahasına olmayacaktır” dedi.

Hizbullah’ın çıkarttığı son engel sebebiyle süreci 11 Kasım’a kadar donduran Hariri’ye rağmen diğer siyasi aktörler son dakika engelini aşmak için çabalarını sürdürüyorlar.

8 Mart Sünnileri olarak bilinen “Bağımsız Sünni Milletvekilleri”nin Yeni Hükümet’te temsil krizi çerçevesinde Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, “taslak kararları ve gündeme ilişkin önerileri incelemek üzere” 12-13 Kasım (Pazartesi ve Salı) günleri genel bir yasama oturumu düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Aynı şekilde Müstakbel Hareketi kaynaklarının LBCI kanalına belirttiğine göre Hariri, 8 Mart Sünnilerinin hükümetteki dağılımına ilişkin gelişmeleri, Fransa’dan takip ediyor. Kaynaklar yaptıkları açıklamada, “Hariri, hükümetin oluşumuna, özellikle de sonra tıkanıklığa dair gelişmeleri Paris’ten takip ediyor” dedi. Kaynaklar ayrıca, Hariri’nin herhangi bir ilerleme ve gecikme yaşandığına inanmadığını, aksine spekülasyonların arttığını düşündüğünü belirtti.

Aynı şekilde Baabda Sarayı’na yakın kaynaklar da MTV kanalına, “Sünni düğümünü çözmek için sarf edilen iletişimin, nereye ulaştığına dair bir işaret veya bilginin bulunmadığını” söyledi.

1 Bakan taviziyle sorun çözülebilir

Hizbullah’ın “son dakika engeli”, hükümetteki bağımsız Sünni milletvekillerinin dağılımı talebi doğrultusunda ortaya çıkmıştı. Bu bağlamda (Sünni) Müstakbel Milletvekili Muhammed el-Hicar, “Yeni Hükümet talep edilen 6 milletvekilinden 1’inin Bakan yapılması ile kurulur” dedi. El-Hicar, “Bizim açımızdan, Hizbullah, kendi bakanlarının isimlerini teslim etme kararı aldığında hükümet tamamlandı” şeklinde konuştu.

Öte yandan haftalık toplantıların ardından Saydatel Jabal sitesi, özellikle hükümetin kurulmasını aksatan çok sayıdaki engel sonrasında konuya dair günden güne açıklık yaşandığını duyurdu. Aktarılana göre gerçek kriz, İran’ı çıkarlarını Lübnan’ın ulusal çıkarlarına öncelemekten kaynaklanıyor.

Saydatel Jabal tarafından aktarılana göre, “Yeni Hükümeti kurmakla sorumlu Başbakan Saad Hariri ve Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın ulusal bir hükümet kurmada yaşadığı başarısızlık, bu ve şu grubunun dağılımına yönelik tavırlardaki uyumsuzluğa rağmen, Hizbullah’ın reddi dolayısıyla yaşanıyor. Ayrıca bu başarısızlık, iki başkanı bir ‘emrivaki hücumunun’ ortasına düşen bir anayasaya tanık olmaya itiyor”.

Aynı şekilde sitede, İran’ın anayasayı savunma ve birlikte yaşama ilkesini korumaya yönelik Lübnan vesayetini ortadan kaldırma sorumluluğu üstlenecek ulusal bir akım ortaya koyma çağrısı yapıldı.