Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri’den hükümet oluşumunu geciktirdiği iddialarına ret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, hükümetin kurulmasını geciktirdiği yönündeki suçlamaları reddederek, ülkenin çıkarları için siyasi güçleri isteklerinden taviz verip fedakarlıkta bulunmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili konuşmanın erken olduğunu ve Mişel Avn’ın bu görevi yürüttüğünü söyleyen Hariri, uzlaşı hükümeti kurmaya çalıştığını kaydetti. Hariri, ulusal birliğin oluşumunu engelleyen herhangi bir dış müdahalenin varlığını ise reddetti.

Lübnan Başbakanı’ndan yeni hükümet için ‘fedakarlık’ çağrısı

Hariri, Müstakbel Hareketi toplantısına katılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, şu anda en önemli şeyin, ülkenin durumu olduğunu söyledi. Henüz tüm taraflarla görüşemese de hepsiyle iletişim halinde olduğunu söyleyen Lübnan Başbakanı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Her parti, kendi taleplerinde diretiyor, sonra da hükümetin kurulmasındaki gecikmeyi benim üzerime atıyorlar. Tüm taraflar, ülkenin çıkarları için fedakarlık yapmalıdır.”

Saad Hariri, Vatansever Hareketi lideri ve Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile görüşüp görüşmediğiyle ilgili soruya ise, “Onu çağırabilir ve görüşebilirim ama henüz bir temasım olmadı. Ben Cumhurbaşkanı ve Vatansever Hareketi’nin tutumunu biliyorum. Herkesin ülkedeki ekonomik duruma odaklanması gerektiğini düşünüyorum. Ancak tüm tavizler Başbakan’dan beklenirse, çok mağdur oluruz” şeklinde yanıt verdi.

Hariri sözlerine şöyle devam etti:

“Bu alanda bir ilerleme kaydetmek ve anlaşma yapmak istiyorum. Bu konuda, Cibran Basil’de bile geçmişe göre ilerleme var. Ancak sürekli ve tekrar tekrar uyardığım temel sorun, medya sahiplerinin siyasi tutumlarında diretmesi. Taraflar, siyasi pozisyonlarını açıklamamış olsaydı geri dönüş daha kolay olurdu. Ama şimdi bu sorunları doğru şekilde nasıl çözeceğimize odaklanacağız.”
Hariri, Cumhurbaşkanı’nın seçim kotaları konusunda kendisini Dışişleri Bakanı Basil’e göndermesinin sorun olup olmayacağı konusunda ise şunları söyledi:

“Kimse beni bir yerlere göndermiyor. Ben ülkenin başbakanıyım. Talepleri kayıt altında olan tüm taraflarla görüşüyorum ve ben uzlaşı hükümeti kurmaya çalışıyorum.”

“Cumhurbaşkanı Mişel Avn’dır”

Hariri, ‘Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in, erken cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmasını istediği için sürecin uzadığı’ yönündeki iddialara ilişkin olarak ise, “Benim için tek Cumhurbaşkanı var ve o da Mişel Avn’dır” diyerek yanıt verdi ve başka şeyler umulmamasını, spekülasyon yapılmamasını istedi.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları

Lübnan Başbakanı, İran’a yönelik yaptırımların, hükümetin kurulması konusuna etkisine ilişkin olarak ise, “Hizbullah’la temas halindeyiz. Onlar da herkes gibi hükümeti kurmak istiyor” dedi.

Lübnan Başbakanı’ndan ‘dış müdahale’ iddialarına tepki

Başbakan Hariri, hükümetin kurulmasını engellemek adına dış müdahalede bulunulduğu yönündeki iddiaları da reddederek, şunları söyledi:

“Tam tersine, Lübnan’ı istikrara kavuşturmak için yurt dışından ciddi bir talep var. Birçok yabancı yetkilinin Lübnan’a yaptığı ziyaret ve temaslarda Sayın Cumhurbaşkanı ve ben, hükümeti kurmaya teşvik edildik. Uluslararası toplum, hükümetin kurulmasına ve CEDRE Konferansı’nın kararlarını uygulamaya hevesli. Arap ülkeleri ve Batılılar, Lübnan’ın istikrara kavuşmasını istiyorlar, zira karşı karşıya olduğumuz gerek ekonomi gerek ise mülteci sorunları, ciddi meseleleler.”

Hariri’den Suudi Arabistan’a destek: Kanada tutumunu gözden geçirmeli

Suudi Arabistan ve Kanada arasındaki diplomatik kriz hakkındaki bir soruya cevaben Başbakan Hariri şunları söyledi: “İlkemiz, ülkelerin diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmemesidir. Suudi Arabistan’ın egemenliğine ve yürürlükteki yasalarına tam saygı duyuyoruz. Suudi Arabistan ile dayanışma içinde, tıpkı Arap Devletleri Cemiyeti ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın yaptığı gibi, dayanışma içinde bulunuyoruz. Umuyoruz ki Kanada hükümeti, Suudi Arabistan ile uzun zamandır devam eden dostluk ilişkilerini sürdürme konusundaki tutumunu yeniden gözden geçirecektir.”

Saad Hariri’nin değindiği bir diğer husus da CEDRE Konferansı’ydı. Lübnan Başbakanı, konferansın ‘tehlikeli’ olduğu yönündeki iddiaları reddetti ancak hiçbir devletin sonsuza dek kendilerini beklemeyeceğinin de altını çizdi.

Geçtiğimiz Nisan ayında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen CEDRE Konferası’nda Lübnan ekonomisine katkı sağlamak için milyarlarca dolar toplanmıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 6 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin ardından Başbakan Hariri’yi, 24 Mayıs’ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Ancak bakanlıkların paylaşılması konusunda siyasi taraflar arasında yaşanan çekişmeler gibi birtakım nedenlerden dolayı hükümetin kurulması gecikti.