Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Hariri’nin istifası Lübnan iç turizmini yüzde 60 etkiledi’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Turizm Bakanı Avadis Kaydanyan, Başbakan Saad Hariri’nin istifasından sonra, Lübnan iç turizminin yüzde 60 oranında etkilendiğini, ancak dış turizme her hangi bir etkisinin olmadığını açıkladı.

Hariri’nin istifasının ardından bakanlığın çalışmalarına devam ettiğini belirten Kaydanyan, yaptığı açıklamada, “Hariri’nin istifası, ilk gün korkuya sebep oldu. Ancak cumhurbaşkanının iyi yönetimi ve tüm taraflarla istişarelerde bulunması, durumun sakinleşmesine ve kötü etkilerin yok olmasına vesile oldu” dedi. Kaydanyan, Lübnan bankası ve Maliye Bakanı’nın Lübnan’ın mali istikrarı konusunda da endişe duyulmadığını belirttiğini kaydetti.

Öte yandan Turizm Sendikaları Birliği Genel Sekreteri Jean Perotti, Hariri’nin istifasının, turizm sektörüne dışardan içeriye doğrudan bir etkisinin olmadığını açıkladı. Genel Sekreter, Kasım ayının turizm ayı olmadığını ve rezervasyonların genelinin Avrupalılar tarafından yapıldığı için dış turizmi etkilemediğini söyledi.

Lübnan’daki mevcut durumun son iki gündür hissedildiği, ancak hafta sonları mevcut hareketliliğin eskisi gibi olduğu belirtildi. Bu bağlamda Perotti, işletme oranının düştüğü restoran ve gece kulüpleri göz önüne alındığında, istifanın iç turizmde net bir yansıması olduğunu kaydetti. Ayrıca oteller baz alındığında, Beyrut’taki işletme oranının iç turizm bakımından yüzde 60 ve dış turizm bakımından ise yüzde 45 olduğunu vurguladı.

Lübnan Merkezi Haber Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın gerçekleştirdiği istişare toplantıları, ülkenin siyasi ve ekonomik açıdan tanık olduğu yoğunluk karşısında, turizm ve ekonomi sektörlerindeki olumlu sonuçlara dair umutları yumuşatmaya yardım etti.

Krizin önümüzdeki aya uzama ihtimali karşısında da Perotti, “Durum normale dönmeden, Aralık ayına girmeyeceğiz” dedi.

Sergi ve Konferanslar Derneği Direktörü Elie Rizk ise, şöyle konuştu, “Şüphesiz istifanın vakti ve şekli, her Lübnanlıyı etkilediği için genel ekonomik durumu da etkiliyor. Ancak iyi olan bir şey var, o da istifanın tatil gününde yapılmış olması… Kendilerini, ekonomik çöküntüye sebep olacak paniğe sokmamaları hususunda önlem alınması için ekonomi ve ilgili komitelerdeki herkese yeterli vakti verdik. Böyle bir duruma karşı koymada ulusal anlamda yüksek bir siyasi güce sahip olmayan hiçbir Lübnanlı yoktur. Başta Cumhurbaşkanı Mişel Avn olmak üzere herkes; siyasi, güvenlik ve mali açıdan her türlü darbe karşısında tüm önlemleri almaya dair bilgiyle, kararlılıkla ve hızlı bir şekilde hareket ediyor. Çünkü siyasi uzlaşı ve güvenlik istikrarı olmaksızın ekonomik istikrarın da olmayacağını biliyoruz.”

Rizk ayrıca, “Önümüzdeki haftalarda kaydedilecek gelişmeleri beklemek zorundayız. Lübnanlı vatandaşların, bu tür gelişmelerin üstesinden gelebileceğine eminiz” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Reuters tarafından yayınlanan verilere göre, Lübnan senetleri iki yıl gerileyerek, en büyük kayba ulaştı.