Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hariri’nin istifasının etkileri krize yol açtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan, Başbakan Saad Hariri’nin istifası sonrası büyük bir yönetim kriziyle karşı karşıya. Özellikle Hariri’nin İran’ın bölgedeki politikaları ve Hizbullah’a tutumu karşısında “sarsıcı” konuşması sonrası ülkedeki gerginlik arttı.

Şarku’l Avsat’ın Hariri’ye yakın Lübnan kaynakları, “eğer Hariri’nin kalması istikrarın korunmasına yardım edeceğini hissetseydi görevinden istifa etmezdi” yorumunu yapıyor.

Hariri Lübnan’a Dönmeyebilir

Hariri, ülkeyi terk etmesi ve istifasını sunması için kendisine yönelik suikast hazırlıklarının olduğuna dair tehditler aldığını aktaran kaynaklar, Hariri’nin ciddi olarak nitelediği güvenlik tehditleri yüzünden önümüzdeki günlerde Lübnan dışında kalması ihtimali üzerinde duruyorlar.

Kaynaklar, İran Lideri Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ile Hariri arasında Hükümet Sarayı’nda gerçekleşen görüşmenin olumlu bir havada geçmesine rağmen, görüşme sonrasında ise Velayeti’nin “Direniş Ekseni’nin” Zaferi’ni ilan etmesi ortada bir oyun olduğunu gösteriyor.

Hariri bugüne kadar, Hizbullah’ın kendisine yönelik suikast girişimleri karşısında sakinliğini muhafaza ederek herkesi şaşırtıyordu. Kaynaklar, Hariri’nin son dönemde içerdeki huzuru sağlamak için istifa ettiğini, ancak bu kararın “ülkeyi ele geçirmeye çalışan bir grubun” lehine dönüşebileceğini belirtiyorlar.

Hariri, “Hükümette kalmasının tam bir zarar olacağını ve bu durumun ülke istikrarına hizmet etmeyeceğini’’ vurguladı. Kaynaklar istifa sebebini İran ve Hizbullah’ın ülke yönetimindeki tüm sorumluluğu Hariri’ye yükleyip kendi gizli ajandalarını ört bas etme tablosu olduğunu aktarıyor.

Başbakanlık kaynakları, önümüzdeki dönemde Lübnan’daki tehlikeye dikkat çekerek Hariri’nin istifasından daha tehlikeli olanın Başbakan’ın daha önce Hükümette ortağı olan Hizbullah hakkındaki ‘’boşanma’’ gibi kesin konuşması olduğunu söyledi.

Lübnan Cumhurbaşkanından Yoğun Telefon Trafiği

Hariri’nin istifasından ötürü oluşan kriz sebebiyle Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Naim Aoun’un Kuveyt’e planlanan ziyareti iptal edildi. Cumhurbaşkanı Aoun, Hariri’nin istifasıyla ilgili ülkedeki siyasi taraflarla ile bir dizi telefon görüşmesi yaptı. Ayrıca Mısır Lideri Abdulfettah Sisi ile görüşmek üzere Şarm eş-Şeyh’de bulunan Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’ye de telefon açıp kısa sürede ülkeye dönmesi için gerçekleştireceği görüşmeyi öne almasını rica etti.

Mısır Cumhurbaşkanıyla yapacağı görüşmede bu konunun ele alınacağı ve “Kahire’nin Lübnan’daki istikrarı temenni ettiğini” açıklaması bekleniyor. Aynı zamanda Lübnan Müftüsü Abdullatif Duryan, Yüksek İslam Şii Konseyi Başkanı Şeyh Abdul Amir Kablan, İçişleri Bakanı Nohad Mahnuk ile temaslarda bulundu.

Lübnan Cumhubaşkanlığı tarafından yayınlanan bildiride Cumhurbaşkanı Avn, resmi, politika ve ruhani liderlerle yaptığı görüşmeler sırasında “milli birliği, güvenlik ve siyasi istikrar ortamını korumanın önemini” vurguladı. “Şu ana kadarki başarıların devamını ve genel menfaatin korunacağını” ifade etti. Cumhurbaşkanı, “Lübnan’a özellikle İsrail tarafından gelen tehditler karşısında Lübnanlılar’ın tek bir saf oluşturup iç siyaseti ve birliği olumsuz yönde etkileyen durumlara karşı koydukları” vurgusunu yaptı.

Avn, Hükümet ortağı diğer parti liderleri ile de telefon görüşmeleri yaptı. Aoun’un görüştüğü isimler arasında Bakanlardan Cebran Basil ve Talal Arslan, Vekillerden Velid Canbolat, Süleyman Frangieh, Assaad Hardan, Hagop Pakradounian, Muhammed Raad ve ‘’Lübnan Kuvvetleri’’ partisi Lideri Samir Caca yer alıyor.

Cumhurbaşkanı siyasilerin yanı sıra Maruni Patrik Kardinal Bechara Butros al-Rahi, Lübnan Müftüsü Abdullatif Duryan, Şii Müftüsü Ahmed Kablan’ı da telefonda aradı.

Öte yandan Avn, Maliye Bakanı Ali Hasan Halil ve Lübnan Merkez Bankası Genel Müdürü Riad Selame ile ülkenin finansal durumunu değerlendirip ekonomik istikrarın sağlanması zorunluluğu üzerinde durdu. Cumhurbaşkanın görüştüğü isimler arasında ayrıca İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nohad Mahnuk, Adalet Bakanı Salim Jreissati, Savunma Bakanı Yakub Sarraf, Bankalar Birliği Başkanı Joseph Tarbay yer aldı.