Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Harris: Kuzey Kore ile mücadele için yürütülen diplomasi, askeri güçle desteklenmeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Pasifik Güçleri Komutanı Amiral Harry Harris, Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera’ya Kuzey Kore’nin füze ve nükleer programlarıyla mücadele için diplomasinin askeri güçle desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Harris, Onodera ile gerçekleştirdiği görüşmenin başında yaptığı açıklamada “Açıkçası, Kuzey Kore ile başa çıkma çabalarının odak noktası diplomasi olmalı. Ancak güvenilir bir askeri güç tarafından da desteklenmeli” ifadesini kullandı.

ABD ve Japonya arasındaki geniş çaplı hava ve deniz tatbikatı, Japonya’nın güney batısındaki Okinawa Adası kıyılarında bugün başlıyor.

Her yıl düzenlenen tatbikat, bu yıl Washington ile Pyongyang arasında gerilimin arttığı bir döneme denk geldi.

Washington kanadından yapılan açıklamalar, ABD Deniz Kuvvetleri’nden 14 bin askerin yanı sıra USS Ronald Reagan adlı uçak gemisi ve üç savaş gemisinin de tatbikata katılım gösterdiği yönünde.

Açıklamada, yıllık tatbikatlarında hava ve deniz operasyonları kapsamında Japonya ile ABD kuvvetleri arasındaki savunma ve operasyonel yeteneklerin güçlendirmesinin hedeflendiği belirtildi.

Kuzey Kore’nin BM Daimi Temsilcisi Ja Song Nam, pazartesi günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e sunduğu mektupta, ortak askeri tatbikatların Yarımada’nın çevresinde bugüne dek görülmemiş en karamsar havayı yarattığını söyledi.

Ja Song Nam, 2007 yılından bu yana ABD’nin ilk kez üç savaş gemisini Kore Yarımadası’nda konuşlandırılmasının savaş kışkırtıcılığı olduğunu söyledi. Açıklamasında “Bu hamlelerle nükleer savaşın ne zaman başlayacağını tahmin etmek imkansız hale geliyor” ifadesini kullandı.