Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hartum, Güney Sudan ve Etiyopya ile demiryolu bağlantısı kurmayı planlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Sudan, Etiyopya ve Güney Sudan birbirine bağlayacak 8 bin kilometrelik demiryolu planını açıkladı.

El-Beşir, Hartum ile Vad Medeni kenti arasında yapımı tamamlanan tren hattının açılış töreninde, Kızıldeniz’e uzanan Sudan limanlarından ihtiyaçlarını karşılaması için Etiyopya ile Güney Sudan’a uzanacak demir yolu hattının inşası üzerine çalışmalar yapılacağını açıkladı.

Beşir, demir yolu projesi, Kenya ve Uganda ile seyahat ve ticaret taşımacılığı konusunda Güney Sudan’ın köprü vazifesi göreceğine işaret etti.

Proje 2008’de açıklanmıştı

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 2008 yılında Senegal’in başkenti Dakar’da düzenlenen zirvesinde, Sudan’ın Port Sudan Limanı ile Dakar arasında inşa edilecek 10 bin 100 kilometrelik demir yolu hattı projesi açıklanmıştı. Proje kapsamında yapılması öngörülen demir yolu hattı, Sudan’dan Çad Cumhuriyeti, Nijerya, Nijer, Burkina Faso, Mali ve Senegal’ı kapsayacaktı.

Önerilen yeni rotadan Sudan, Çad, Nijerya, Nijer, Burkina Faso, Mali, Senegal, Gambiya, Gine, Libya, Kamerun ve Uganda’nın geçmesi bekleniyor. Demir yolu hattı projesinin, Afrika kıtasındaki ulaşıma büyük hareketlilik kazandıracağını kaydeden Beşir, ülkede geniş bir alan kapsayacak olan bu projenin ulusal birliği de güçlendireceğini de belirtti.

Sudan Taşımacılık, Yol ve Köprülerden Sorumlu Bakan Mekavi Muhammed Avad hükümetinin, 2016 yılından bu yana bin 300 kilometrelik demir yolu hattını yenilediğini ifade etti. Hartum ve ülkenin merkezinde bulunan Vad Medeni arasındaki demiryolunun 174 kilometre uzunluğunda olacağını ve günlük yolcu taşıma kapasitesinin bine ulaşmasının hedeflendiğini ifade etti.

Proje, 2029’da bitirilecek

Beşir, Ulaştırma Bakanlığı ile 3 Sudan şirketi arasında bir anlaşma imzaladı. Ülkenin merkezindeki el-Ubeyd, ülkenin güneyindeki Kosti ve güneydoğusundaki Sennarı bağlayacak demiryolu 434 kilometreyi bulacak. Demiryolu faaliyetlerine 2016 yılında başlayan Sudan, 18 eyaletini bağlayacak, yıllık 7 milyon yolcu taşıyabilecek 8 bin 500 kilometrelik demiryolu projesini 2029’da bitirmeyi amaçlıyor.

1999 yılında başlayan gerilemeden önce Sudan demiryollarının uzunluğu 4 bin 578 kilometreydi. Sudan’daki demiryolu taşımacılığı ekipmanlarının çoğunun ABD yapımı olması nedeniyle, ABD’nin uyguladığı ekonomik ve ticari yaptırımlardan etkilendi. ABD bu yaptırımları geçtiğimiz 6 Ekim’de kaldırdı.