Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hartum: Protestolarda tutuklanan gazeteciler serbest bırakıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan güvenlik yetkilileri, üçü kadın olmak üzere dört gazeteciyi 6 günlük gözaltının ardından serbest bıraktı. Artan fiyatlara karşı düzenlenen halk protestolarına destek veren bazı gazeteciler halen gözaltında tutuluyor.

Sudan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sn gösteriler sırasında parti liderlerinin ve eylemcilerin tutuklanmasına yönelik ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Sudan’daki insan hakları ve özgürlükleri eleştirdiği açıklamaları üzüntüyle karşıladıklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, cuma günü yaptığı açıklamada Sudan’daki gazetecilerin tutuklanmasını ülkedeki insan hakları durumunun kötü olmasıyla ilişkilendirmişti.

Sudan Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada ABD’nin Sudan’daki insan hakları, kamusal özgürlükler ve vatandaşlık hakları koşullarını iyileştirme çabalarını görmezden geldiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Garibullah el-Hadr, “Sudan, anayasa ve kanunlar çatısı altında faaliyet gösteren çeşitli partizan görüşleri ve özgürlüğü yansıtan 20’den fazla politik gazetenin çıkarıldığı geniş medya özgürlüğüne sahiptir” açıklamasında bulundu.

Ancak Sudan anayasası ve kanunları ifade, protesto ve barışçıl gösteri hakkını garanti altına almasına karşın son protestolarda gözaltına alınan çok sayıda aktivist, politikacı ve gazeteci henüz serbest bırakılmadı.

Serbest bırakılan gazetecilerden Ruşan Uşi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada kendinsin bu tür protestolara katılmamak karşılığında bir anlaşma imzalandıktan sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Yetkililer geçen salı günü başlayan halk protestolarında 8 gazeteciyi tutuklamıştı. Daha sonra Ruşan Uşi, Mecdi el-Acib ve İmtinan el-Razi’yi serbest bıraktı. Diğer gazeteciler ise halen gözaltında.

Birkaç gün önce, yetkililer salı günü yapılan gösteriler sırasında BBC muhabiri Muhammed Osman’ın yanı sıra fotoğrafçı Muhanned Bilal’in de aralarında bulunduğu birçok gazeteciyi gözaltına almıştı. Kısa süre gözaltında tutulan gazeteciler geçtiğimiz günlerde serbest bırakılmıştı

Uşi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılacağını, gözaltı süresince dayak veya işkence yapılmadığını belirtti.

Geçen salı günü başlayan protestolara polis ve güvenlik güçleri göz yaşartıcı bomba ve coplarla müdahale etmişti. Gösteriler nedeniyle bazı siyasetçiler ve aktivistler gözaltına alınmıştı.