Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hartum’da Mısır-Sudan zirvesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hartum bugün Sudan-Mısır zirvesine ev sahipliği yapıyor. Zirve öncesinde Ortak Bakanlık Komitesi’nin yaptığı toplantılar kapsamında belirlenen 12 adet mutabakat zaptının iki ülkenin liderleri tarafından imzalanması bekleniyor. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin Sudanlı mevkidaşı Ömer el-Beşir ile yapacağı görüşme için bugün Sudan’a ulaştığı bildirildi.

İki ülke arasında cumhurbaşkanlığı düzeyinde kurulması kabul edilen Ortak Bakanlık Komitesi dün Hartum’da bir araya geldi. Komiteler arasında yapılan toplantılarda iki ülke arasında elektrik ve demiryolu bağlantıları, gıda güvenliği programları, altyapı, sağlık, eğitim ve kültür alanlarını kapsayan 12 adet mutabakat zaptı imzalanmasına karar verildi.

İki ülkenin dışişleri bakanlarının başkanlığında bir araya gelen Ortak Bakanlık Komitesi, Libya sorununun çözümünde iş birliği yapma iradesini ortaya koydu. Toplantılarda ayrıca taraflar arasında yaşanan sınır anlaşmazlıkları ve ticari yasak getirilen Mısır ürünleri de ele alındı.

Ortak Bakanlık Komitesi’nin yaptığı dünkü toplantıların ardından Sudan Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Ahmed Karti ile Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri düzenledikleri basın toplantısında sonuç bildirisini okudular. Buna göre bugün düzenlenecek Mısır-Sudan zirvesinde iki ülke liderleri, Sisi ve Beşir’in 12 ortak mutabakat imzalaması kararlaştırıldı.

Sudan Dışişleri Bakanı Karti, basın toplantısında Sudan ve Mısır ticaret bakanlarının Mısır tarafından üretilen bazı mallara uygulanan yasağın kaldırılması için görüşmeler yapıldığını söyledi. Konuya ilişkin Mısır Dışişleri Bakanı Şukri’nin yaptığı açıklamada da “İki ülkenin ticaret bakanları arasında yasakların kalkması noktasında yapılan görüşmeler olumlu geçti” bilgisi verildi.

Basın toplantısında ayrıca iki ülkenin Libya sorununa çözüm konusundaki iş birliğine de işaret edildi. Açıklamada Mısır ve Sudan’ın komşu ülkeler, bölgesel ve uluslararası girişimler aracılığıyla Libya sorununun çözümünden yana irade ortaya konulması için anlaşmaya vardığı belirtildi.

Gazetecilerin iki ülke arasındaki sınır anlaşmazlığı sorusuna iki bakandan net bir yanıt gelmezken bu konuda görüşmelerin sürdüğü bilgisi aktarıldı.

Ortak Bakanlık Komitesi tarafından belirlenen 12 adet mutabakat zaptının bugünkü zirvede Sisi ve Beşir tarafından imzalanması bekleniyor.