Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Harun Reşid son savaşını Irak parlamentosunda kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Parlamentosu’nun geçici başkanı Muhammed Ali Zeyni, görevi bırakmasından önce yaptığı açıklamada; tüm kesimleri, siyasi farklılıklarını bir kenara bırakarak Harun Reşid ve Memun’un şehri olarak nitelediği Bağdat’a önem vermeye çağırdı.

Ancak Fazilet Partisi milletvekillerinden Ömer Tame, Zeyni’nin söz konusu açıklamasına verdiği tepkide, “Bağdat’ı Ehl-i Beyt’e zulmeden Reşid, Memun ve Mansur’la irtibatlandırmak mümkün değil” ifadelerini kullandı. Şii kesimin önde gelen isimlerinden olan Zeyni ise Tame’nin tepkisini “ayrılıkçı bir dil” olarak nitelendirdi.

Söz konusu tartışma meclis salonlarından sosyal medyaya ve sokaklara taşındı. Aydınlar ve medya organları başta olmak üzere birçok kesim konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede Ömer Tame’nin görüşlerine karşı çıktı. Yapılan eleştirilerde, Irak sokaklarında da artık gündeme getirilmeyen söz konusu görüşlerden vazgeçilmesinin gerekliliği hakimdi. Blog yazarları da adeta çöplüğe dönen Reşid Caddesi’nin görüntülerini yayınladı.

Şarku’l Avsat’ın bölgeden edindiği bilgilere göre şairlerin isimlerinin verildiği cadde ve mahallelerde de benzer görüntüler mevcut. Örneğin Dicle Nehri kenarında uzanan şehrin en güzel ve en uzun caddelerinden olan ve ünlü şair Ebu Nuvas’ın ismi verilen caddede Mansur’un on sene önce kafa kısmı kırılan bir heykeli var. Bir ay önce kimliği meçhul kişiler heykelin parmaklarını da kırmışlar.