Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Harvey’den rekor yağış: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Harvey kasırgasının yağış rekoru kırarak, Teksas’ın Houston şehrine yaklaşık 125 santim yağış düşmesine sebep olduğunu açıkladı.

Bölge, geçtiğimiz cuma gününden beri 58 saat boyunca yağış aldı. Houston bölgesinde taşkınlara sebep olan fırtına, Teksas kıyıları ve iç bölgelerinde de yoğun yağışlara sebep oldu.

Bir önceki rekor, 122 cm ile 1978 yılında Texas’taki Brownsville yakınlarında gerçekleşen Amelia isimli tropik kasırgaya aitti.

ABD Başkanı Trump, felaketin sebep olduğu tahribatı incelemek üzere salı günü Teksas’ı ziyaret etti.

ABD’deki en büyük yıkımlardan biri olan kasırganın on milyarlarca dolar zarara uğrattığı tahmin ediliyor. Teksas’taki yetkililer, yaşanan selden dolayı yaklaşık 500 evin zarara uğradığını ve sayının daha da artacağını bildirdi. Felaketin 4. gününe girilmesiyle birlikte yaklaşık 30 bin kişinin barınaklara yerleştirilmesi bekleniyor.

Yetkililer, barajlar üzerindeki baskıyı azaltmak için suyu boşalttıklarında, su seviyesinin artarak taşkına sebebiyet verebileceği gerekçesiyle Buffalo Bayou Şelalesi yakınlarındaki halkın evlerini boşaltması konusunda uyardı. Ayrıca yetkililer Houston’ın güneyinde bulunan Brazoria bölgesindeki evlerin boşaltılması için de çağrıda bulundu.

Houston bölgesindeki yükselen sudan şimdiye kadar yaklaşık 4 bin kişiyi kurtarıldı.

50 yıldan bu yana kasırganın en şiddetli yaşandığı yer olan Corpus Christi yakınlarını ziyaret eden Trump, afetlerden sorumlu yetkililerle görüştü. Daha sonra yetkililerle görüşmek üzere, Teksas eyaletindeki Austin şehrine giden Trump, ulaşımın yetersizliği sebebiyle Houston’ı ziyaret edemedi.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, Trump’a eşlik eden gazetecilere, “Başkan kurtarma faaliyetlerinin aralıksız devam etmesini istiyor” açıklamasında bulundu.

12 yıl önce New Orleans’ı vuran Katrina kasırgası, bin 800 kişinin hayatını kaybetmesine ve 108 milyar dolara ulaşan zarara sebep olmuştu.

Benzeri görülmemiş sel baskınlarından sonra, Huston Belediye Başkanı Sylvester Turner, özelikle zarar gören yerlerin yağmalanmasını önlemek için, bir sonraki uyarıya kadar gece 10’dan sabah saat 5’e kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Turner, “Barınakta evlerini terk etmiş ve suların çekilmesini bekleyen binlerce insan var” dedi.

Polis şefi, silahlı soyguncuların varlığına işaret edip bölgedeki binaların yağmalanması sebebiyle bu yasağın koyulduğunu belirterek, “Sadece güvenlik açısından değil birçok yönden tehdit altındayız” dedi.

Yerel İtfaiye İdaresi Başkanı, “Artan patlama riski sebebiyle ihtiyati tedbir olarak Teksas’ın güneydoğusundaki kimyasal fabrikanın çevresindeki evler boşaltıldı” açıklamasında bulundu. Şirket sahibi, “Fabrikadaki tehlikenin artması sebebiyle çalışanların tamamı tahliye edildi’ dedi.

Teksas’taki diğer kimyasal fabrikalar da fırtınadan dolayı üretimini durdurdu.

Houston Ulusal Muhafız Komutanlığı, fırtınanın sebep olduğu sel sebebiyle yolları kesilen insanları kurtarma çalışmalarına devam edildiğini açıkladı.